IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Криптото скоро може да стане заплаха за глобалната финансова стабилност

Доклад на FSB разглежда опасността в четири аспекта - законност, ливъридж, ликвидност и изтичане

09:07 | 19.02.22 г. 33
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Но сега FSB смята, че рисковете от заразяване или изтичане се увеличават. Една от причините е, че издаването на така наречените стейбълкойни – крипто токени, гарантирани с реални активи като долари – нарасна от 5,7 милиарда долара в края на 2019 г. до 155,6 милиарда долара през януари.

Друга причина е, че масовите инвеститори и институциите сега включват криптото в по-широки портфейлни стратегии. Това означава, че всеки бъдещ срив в цените на криптовалутите може да се отрази на други класове активи, ако инвеститорите трябва да ликвидират портфейли.

Другите две тревоги за FSB, несъответствията в ливъриджа и ликвидността, биха могли допълнително да влошат подобни сътресения. Второто представлява проблем, тъй като кибер субектите, издаващи стейбълкойни, може да нямат достатъчно ликвидни активи, за да удовлетворят исканията на инвеститорите за изкупуване, отбелязва FSB. Това създава риск от изтегляне на средства, от вида, който често сме виждали в банковия свят.

Междувременно проблемът с ливъриджа предизвиква безпокойство поради практическите доказателства, че дългът все повече се използва за усилване на крипто залозите. Да цитирам само един пример: FTX Trading, крипто компания, наскоро листна биткойн продукти на австрийската борса с 20-кратен ливъридж. И докато доказателства също сочат, че ливъриджът наскоро е намалял в съответствие с цената на биткойна, този проблем има тенденция да предизвиква „реакция на Павлов“ от регулаторите днес, като се има предвид ролята, която скритият ливъридж изигра в краха през 2008 г.

Разбира се, крипто ентусиастите биха възразили, че безпокойството относно криптото изглежда малко иронично, като се имат предвид всички други проблеми с ливъриджа, които FSB понякога омаловажава. Ето едно основание: много основни класове финансови активи са изпълнени с ливъридж и с потенциални несъответствия в ликвидността, поради годините на прекомерно разхлабена парична политика. Срив в цените на държавните ценни книжа би бил по-дестабилизиращ от такъв при биткойн.

Обаче, независимо дали одобрявате притесненията на FSB или не, ключовият момент, който инвеститорите трябва да разберат, е следният: регулаторният контрол нараства - бързо. Всъщност Г-20 вероятно ще откликне на призивите на FSB за нови изисквания за разкриване на данни и други видове пруденциален контрол.

И макар че може да отнеме време, за да се приложат тези предложени реформи (а глобалното прилагане неизбежно ще бъде неравномерно), тези мними криптомилионери трябва да се подготвят за нов свят. С други думи, през 2022 г. ще слушаме много повече за крипто данъчното планиране; не всяка „благотворителна организация“ е чисто благотворителна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:34 | 13.09.22 г.
Най-четени новини
Още от САЩ виж още

Коментари

33
rate up comment 2 rate down comment 0
Бит кой H
преди 2 години
Неправилно съм разчел двете букви с точка преди името, за което се извинявам. А вие неправилно сте смятали. Приели сте цената на btc като непроменлива. Формулата би изглеждала така: X+(Y на степен n)=Z, където (X) е цената на btc в момента, (Y)=10, (n) никой не знае колко е, а (Z) е цената в бъдеще. BTC е много волатилен. Цената му се влияе от много фактори. Един от тях, както си отбелязал е цената на тока, която също е с флуктоация. Има много енерг. проекти, които в бъдеще могат да намалят тази цена в световен мащаб. Но независимо от нея, btc транзакциите ще стават все по-малко в бъдеще, защото с времето той се превърна в средство за съхранение на стойност. Днес никой не ходи с пазарска чанта под мишница и кюлче злато в джоба. Първо го продава (обменя за левове или друга криптовалута в нашия случай). Геро ви е светнал за халвинга. Вижте в графиката какво се случва с цената на BTC около година след halving. Скача. И тогава, такива като Fast Money получават нов стимул да копаят. Дано съм бил ясен. На прав път сте. Още мъничко мислене и ще видите цялата картина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 0 rate down comment 0
Бит кой H
преди 2 години
А с кирка ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 4 rate down comment 0
Bleidara
преди 2 години
Тая статия е написана от завистлив *no coiner* със сигурност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 3 rate down comment 0
Bleidara
преди 2 години
Биткоин не се копае с видео карта
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 1 rate down comment 5
khao
преди 2 години
лаптоп за 1000 лева ... хахаа, всеки който наистина е копал биткоини знае че лъжеш... лаптоп за 1000 нема никва видокарта, лъжльооо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Е как, разбира се, че не плащаш ток, те соларните панели и оборудването са без пари, само взимаш, слагаш, копаеш и печелиш...нещо като перпетум мобиле. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Така, чв след макс 4 години шиткойн сектата може да си изберете как ще си плащате разходите - или през чарджване на трансферите, което значи присегашния брой преводи по над 300 евро за превод (гот,а?) и това при постоянно намаляващи брой преводи или да чарджвате притежанието на всеки шиткойн като членски внос за да си плащате сметките, в такъв случайще ви струва само -8% годишно при сегашните цени. Супер "инвестиция". Секта, когато цифрите говорят....:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Голяма грешка, другарю, но сектантите (думата е абсолютно точна) не можете да снятате, нито да четете икономическа информация, нито да я разбирате, а вярвате само в лозунги. А ето и цифрите, очаквано потребление на ток за шиткойн през 2022 е около 200 теравата. Това на месечна база струва около 2,5 млрд.долара. Като сложим и оборудването и отиде на 3 млрд. Сега ги плащате на копачите с новоизкопани шиткойни. Въпросът е, че при сегашната цена на шиткойн, остават шиткойни за около 100 млрд. Тоест, ще можете да си плащате разходите още 4 години в добрия случай. И теорията за халвинга я забрави, щото халвинги повече няма да има, щото към този момент себестойността на изкопаването е 34 К долара, при халвинг става 68 К долара, далеч над цената на борсата, което автоматично гарантира дърпането на шалтера от големите копачи, щото никой не е луд да работи на огромна загуба. Сега разбираш ли, че просто едни лозунгчета не стигат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 3
Fast Money
преди 2 години
Аз минирам от 2015 и само в началото(до 2017) плащах ток. В последствие минах на соларни панели и в момента слънцето пече, а аз печеля докато си чета книга. Не товаря системата, на еко енергия съм в едно село в Южна България близо до Кулата и си живея живота. Нека хейтърите ме,, хранят " докато аз съм с Узо на плажа :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 3
Геро от Германия
преди 2 години
Брат, не си прави труда. Ако знаеш само колко пъти съм им цитирал тази дата 2140... Нашият приятел по-долу си е втълпил на базата на някаква лично негова сметка, че,, шиткойните" щели да бъдат изкопани/изоставени до 4 години... Едно на ръка, че чу от мен за първи път за така нареченият,, Halving", след това прочете нещо в Google и даже взе да поучава хората занимаващи се кой с търговия, кой с mining. Ти му казваш, че миньорите сами си плащат тока, а той продължава да реве с пълно гърло под всяка новина,, токаааа, токаааа, кой ще плаща тока". И естествено като няма аргументи почва с обиди на лична основа. Много досаде.н тип, дошло ми е до гуша от монотонния му репертоар. Поне да измисли нещо различно от фараони, сектанти и токаааа, та да се посмеем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още