fallback

S&P 500 отчете най-добрата си седмица за годината

Amazon изстреля Nasdaq нагоре с 1,6%, добавяйки рекордна пазарна стойност за американска компания за един ден

23:18 | 04.02.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Водещите индекси на Wall Street отбелязваха ръстове в петък след публикуването на данните за пазара на труда в САЩ, които доведоха до ръст на доходността на облигациите, предава CNBC. Това потвърди очакванията на инвеститорите, че Федералният резерв ще продължи с плановете си да повиши лихвите още през март.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отбеляза ръст от 0,06%, или 22 пункта, до 35 089,64 пункта. Широкият барометър S&P 500 напредна с 0,5% до 4498,3 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite добави 1,6  към стойността си до 14 098,01пункта.

За седмицата S&P 500 се повиши с 1,5%, а Nasdaq - с 2,3%. Dow приключи седмицата с ръст от 1%. Тези увеличения бележат втория седмичен напредък за 2022 г. за основните индекси, които бяха подложени на натиск миналия месец, тъй като притесненията за по-високи лихвени проценти повлякоха надолу технологичните компоненти.

Доходността по 10-годишните щатски облигации достигна едногодишен връх от над 1,9% след публикуването на данните за пазара на труда в САЩ. Докладът на министерството на труда показа, че новооткритите работни места извън селскостопанския сектор в страната са нараснали с 467 хил. броя през януари, докато безработицата е достигнала 4%. Прогнозите на Dow Jones бяха за повишение от 150 хил. работни места и безработица на ниво от 3,9 на сто.

"За пазарите статистиката за работните места е свързана с Фед, а днешните изненади, свързани със създаването на работни места и ръста на заплатите, подкрепят стратегията на Фед да започне да повишава лихвите през март и да ги повиши четири или повече пъти през тази година", казва пред CNBC Бари Гилбърт, стратег по разпределението на активите в LPL Financial.

Доходността на държавните ценни книжа се увеличи от нивата от 1,51% в края на 2021 г., след като Фед сигнализира за затягане на паричната политика в опит да се справи с рекордната инфлация. Това се отрази на акциите, най-вече на технологичните акции с по-висока стойност. Широкият измерител S&P 500 отбелязва спад от 6% през тази година.

Акциите поскъпват въпреки смесените резултати от финансовите отчети на технологичните гиганти.

Ценните книжа на Amazon се изстреляха с 13,54%, тези на Snap поскъпват с 58,8%, а на Pinterest – с 11,1%.

Финансовият отчет на Ford Motor разочарова инвеститорите. Това доведе до спад в цената на акциите на компанията в размер на 9,70%.

В четвъртък Meta Platforms – компанията майка на Facebook – представи слаб финансов отчет с разочароващи резултати. Броят на ежедневно активните потребители в мрежата е намалял с около един милион души до около 1,929 милиарда в сравнение с предходното тримесечие. През предходното тримесечие броят им бе нараснал с около 25 милиона.

Нетната печалба на компанията през четвъртото тримесечие на 2021 г. е достигнала 3,67 долара на акция спрямо прогнозите на анализаторите за 3,84 долара.

След тези данни "всички просто се предадоха и разпродадоха [акциите на] целия сектор. Това очевидно бяха погрешните ходове“, каза Рич Грийнфийлд от Lightshed Partners. "Това, което ще бъде наистина интересно, е как инвеститорите ще започнат да гледат индивидуално на тези компании спрямо... целия сектор“, допълни експертът.

В четвъртък борсовите индекси на Wall Street приключиха сесията с понижения, отразявайки ценовия крах в книжата на технологичния гигант Meta.

„Резкият спад на пазарната капитализация на Facebook и последващото понижение в индекса S&P500... е ярко напомняне за силната концентрация на технологични акции с голям дял на пазара в измерителя – и за уязвимостта, която една таква концентрация носи“, написа Крис Хюси от Goldman Sachs в своя бележка.

„Докладът за заетостта наистина зашемети пазарите... не само че имахме изненадващо силен брой (работни места), но и много силна ревизия", каза Едуард Моя, старши пазарен анализатор в брокерската компания Oanda в становище, изпратено и до Investor.bg. Според него средното почасово заплащане също е много по-високо от очакваното, „което само подхранва тезата, че всичко води до по-голяма инфлация". Борсови участници се опасяват също, че икономическото възстановяване може да бъде задушено от прекалено агресивни промени в лихвените проценти.

Според барометъра Fedwatch инвеститорите на фючърсните пазари смятат, че вероятността за подобно увеличение на лихвите през март е 34%. Преди данните този дял бе 18%. Курсовете на паричния пазар в САЩ също сигнализираха, че Фед вероятно ще промени лихвения процент повече от пет пъти през тази година. Това даде временен тласък на щатския долар. В резултат на това еврото спадна до 1,1430 долара, но след това отново леко се повиши. В четвъртък то отбеляза най-високия си дневен ръст от две години насам с плюс от 1,2%, тъй като инвеститорите в Европа също очакват повишаване на лихвените проценти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:41 | 14.09.22 г.
fallback