Учени виждат признаци, че тревожната вълна на разпространение на варианта омикрон на коронавируса може би е достигнала своя връх във Великобритания и е напът да направи същото в САЩ, след което е възможно случаите да започнат рязко да намаляват, предаде AP, цитирана от БТА.
Причината за това е, че омикрон се е оказал толкова силно заразен, че може вече да няма хора, през които да не е преминал, само месец и половина след първоначалното му откриване в Южна Африка.
Разпространението му „може да намалее толкова бързо, колкото се и разрасна“, каза изследователят Али Мокдад от Вашингтонския университет в Сиатъл.
В същото време експерти предупреждават, че все още има много несигурност как би се развила следващата фаза от пандемията. Достигането на плато или намаляването на заразяванията в двете страни не се случва навсякъде по едно и също време или с едно и също темпо.
Според модела на Вашингтонския университет броят на ежедневните регистрирани случаи в САЩ ще достигне пиково ниво от 1,2 милиона души до 19 януари и после рязко ще спадне, "просто защото всички, които може да бъдат заразени, ще бъдат заразени", каза Мокдад.
По думите му според изчисленията на университета реалният брой на новите дневни случаи в САЩ, включително хора, които не са се тествали, вече е стигнал върхово ниво, отбелязвайки 6 милиона на 6 януари.
Във Великобритания правителствените данни показват, че новите заразявания са намалели до около 140 000 на ден миналата седмица, след като са надхвърлили 200 000 на ден по-рано този месец.
Междувременно за първи път от началото на пандемията Германия регистрира над 80 000 новозаразени с коронавируса за едно денонощие, предаде DPA. Новите случаи на зараза са 80 430 според данни на референтния институт Robert Koch. Това е над 21 500 случая повече в сравнение с данните отпреди седмица.
За седем дни новозаразените на 100 000 души нараснаха на 407,5 спрямо 387,9 на 100 000 души за седемдневен период, отчетени ден по-рано. А преди седмица те бяха 258,6 на 100 000 души за едноседмичен период.
Новите смъртни случаи на заразени с коронавируса са 384 спрямо 346 седмица по-рано. От началото на пандемията в Германия са починали 114 735 заразени с вируса.
Междувременно премиерът на френскоезичната канадска провинция Квебек обяви, че пълнолетните ѝ жители, които отказват да се ваксинират срещу коронавируса, ще бъдат глобявани.
Според Франсоа Лього неваксинирането води до последици за здравната система и не трябва всички жители на Квебек да плащат цената за това. Премиерът поясни, че глобата ще се прилага само за хора, които не могат по медицински причини да бъдат освободени от ваксинация, предаде AP, цитирана от БТА
За първи път правителството на Квебек обявява такава мярка срещу онези, които не искат да се ваксинират.
Около 10% от пълнолетните в Квебек не са ваксинирани, но те представляват около 50% от пациентите в интензивни отделения.
Квебек вече въведе и вечерен час от 22 до 5 ч. в опит да възпре разпространение на заразата. От 18 януари магазините за канабис и за алкохолни напитки ще изискват документ за ваксинация срещу коронавируса. Скоро примерът им може да последват и фризьорските салони и моловете.
Глоби се планират и в други страни по света. В Гърция хората над 60 години трябва да си поставят до неделя най-малко една доза от ваксините срещу коронавируса, иначе ще бъдат глобявани с по 100 евро на месец, докато не си поставят доза.
В Австрия ще се налагат глоби до 3600 евро на хората, които не се подчинят на задължителната ваксинация срещу коронавируса, която ще влезе в сила от февруари за всички над 14 години.
В Италия жителите на и над 50 години трябва да са с поне една доза от ваксините към средата на февруари, когато влизат в сила глоби, които могат да възлязат на до 1600 евро, ако неваксинираните хора от тази възрастова група отидат на работното си място.