Около половината от обема на петролопроводите в САЩ не се използва през 2021 година, пише Ройтерс. Мрежовите оператори в страната са в силна конкуренция за всеки барел петрол, особено в Пермския басейн в Тексас, допълва още агенцията.
Пермският басейн е най-богатият и обещаващ петролен участък в САЩ. Разположен е на територията на Тексас и Ню Мексико.
Петролопроводите използват едва 50% от капацитета си, спрямо 60%-70% през пандемичната 2020 година, сочат данните на Wood Mackenzie. В началото на 2020 година САЩ беше сред водещите страни, добиващи петрол със средно 13 млн. барела на ден. През 2021 година обаче средният добив в страната достига едва 11 млн. барела.
Сега мрежовите оператори, които строяха активно петролопроводи в годините на ръста, установяват, че капацитетът е прекалено голям в условията на спад. Множество тръби бяха положени в Тексас и Ню Мексико докато добивът растеше в периода 2017-2020 година.
Петролната индустрия се възстановява бавно от кризата, причинена от пандемията от коронавируса. Някои оператори, особено в Пермския басейн с добре развита газова инфраструктура, отговориха на ситуацията с намаляване на таксите за пренос.
Така много съоръжения успяват да привлекат доставки. Един от най-ефективните петролопроводи в Пермския басейн е Grey Oak на Phillips 66, чиято тарифа е 2,97 долара за барел, спрямо 4 долара за други съоръжения в региона. Така петролопроводът успява да запълни 94% от капацитета си.
Очакванията са, че добивите ще продължат да се увеличават и намалените оферти ще започват да се изтеглят.