Въпреки че инфлацията в САЩ се ускори до най-високото си ниво от 40 години, инвеститорите на Wall Street не загубиха кураж в петък.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average нарасна с 216,30 пункта, или 0,60% до 35 970,99 пункта. Широкият измерител S&P 500 отбелязва ръст от 44,57 пункта, или 0,95%, достигайкирекордните за всички времена 4712,02 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite също завърши търговската сесия на зелено, като добави 113,23 пункта, или 0,73% към стойността си, достигайки 15 630,60 пункта. За седмицата широкият бенчмарк отчита ръст от 3,8%, а Dow е нагоре с 4 на сто. За Nasdaq седмичното повишение е от 3,6%.
Инвеститорите следяха предимно данните за инфлацията зорко цяла седмица. Негативните очаквания за показателя потопиха индексите в САЩ по време на предишната търговска сесия в четвъртък, а петъчният ден завърши на червено и за азиатските борсови индекси.
Публикуваните в петък данни от министерството на труда показват, че инфлацията се ускорява на годишна база с 6,8% през ноември, което е най-високото ниво от близо 40 години насам. Резултатът е малко по-нисък от прогнозираните от Dow Jones 6,7% за ноември.
Някои инвеститори може би очакваха дори още по-голям темп на ускорение спрямо икономистите, което доведе и до рали заради облекчението след публикуването на статистиките. Джефри Гундлач от DoubleLine каза в телефонен разговор тази седмица, че се опасява, че инфлацията може скоро да е над 7%.
Петъчните данни „може да показват най-силноускоряващата се инфлация от десетилетия насам, но тя все пак бе близо до очакванията. Това всъщност е хубаво, тъй като пазарът залагаше на по-голям ръст, затова може да погледнем на това като причина за облекчение“, каза главният финансов стратег в LPL Financial Раян Детрик. По думите му добра новина от доклада е, че ръстовете при автомобилите, настаняването и самолетните билети са по-малки от очакваното. Тези сфери са с упорито високи цени и това може да е един от първите сигнали, че инфлацията може би наближава своя връх, добавя Детрик.
Инвеститорите също така са нащрек, че ускоряващата инфлация може да накара Фед да избърза със свиване на програмата за изкупуване на облигации.
Много експерти очакват на срещата на Фед в сряда да бъде взето решение за ускоряване на ограничаването на покупките на облигации. „Това подготвя почвата за повишаване на лихвените проценти през втората половина на 2022 г.", казва икономистът Бастиан Хеперле от Bankhaus Lampe.
Данните от проучването на Moderna за ваксина срещу грип, базирана на иРНК, обаче не се харесаха на инвеститорите. Акциите поевтиняха с повече от пет процента. Първоначалните резултати очевидно показват, че ваксината не е достатъчно ефективна, за да получи предимство пред вече одобрените противогрипни ваксини. Това е особено вярно за по-възрастните хора. Акциите на Biontech загубиха около 11% от стойността си в Ню Йорк.
От друга страна, Oracle се насочи към най-добрия си ден от година и половина насам с ръст от около 16%. Производителят на корпоративен софтуер повиши прогнозата си за печалбата и приходите за текущото тримесечие, тъй като компаниите харчат повече пари за технологии.Акциите на Broadcom поскъпнаха с 8,27%. Компанията за полупроводници очаква приходите ѝ за първото тримесечие да надминат пазарните очаквания. Освен това е планирана програма за обратно изкупуване на акции в размер на 10 млрд. долара. Доларовият индекс, който отразява курса на зелените пари спрямо основните валути, спадна леко след данните за инфлацията. Това даде тласък на цената на златото, която се повиши с 0,6% до 1785 долара за тройунция.