Повечето щатски борсови индекси започват последната сесия от седмицата с понижения на фона на надигащата се тревога сред инвеститорите относно ръста в броя на новозаразените от коронавирус в някои места по света, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 228,60 пункта, или с 0,64%, до ниво от 35 642,35 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчита спад от 0,03% до 4703,01 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite напредва с 0,48% до 16 070,67 пункта.
Инвеститорите следят с тревога случващото се на коронавирусния фронт в Европа. Австрия ще наложи пълна блокада заради коронакризата и ще въведе задължителна ваксинация през февруари, съобщи канцлерът Александер Шаленберг. Ограниченията за излизане с цел намаляване на бързо растящите случаи на заразени с коронавирус първоначално следва да се прилагат в продължение на десет дни.
В Германия настроенията също са мрачни заради растящия брой заразени, като в четвъртък страната обяви абсолютен нов рекорд от над 65 хил. болни. В тази връзка правителството обяви ограничения за неваксинираните жители.
Новините, свързани с пандемията, помрачават търговията с акции на авиокомпаниите. Книжата на United Airlines поевтиняват с 3%, докато тези на Delta и American изтриват по над процент от стойността си.
Цената на акциите на Apple нараства с 0,39%, след като компанията обяви, че ще се стреми да представи автономно превозно средство до четири години.
Книжата на Nike поскъпват с 2%, отразявайки съобщението на компанията за спортни стоки, че е създала виртуален свят, моделиран като нейна централа, в гейминг платформата Roblox. По този начин компанията се превърна в един от първите големи брандове, който навлиза в метавселената.
От началото на седмицата Dow се движи към понижение от 0,6%, докато S&P 500 и Nasdaq Composite напредват съответно с 0,5% и 0,8 на сто.
Над 90% от компаниите в рамките на S&P 500 са представили своите тримесечни отчети, като над 80% от тях отчитат печалба, която е по-голяма от пазарните очаквания.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до 1,53 на сто.
Доларовият индекс отчита ръст от 0,36% до 95,89 пункта.
На петролните пазари цената на Брент се понижава с 2,62% до 79,11 долара за барел, докато тази на американския лек петрол WTI отчита спад от 3,04% до 76,61 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,2% до 1864,30 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:00 ч. българско време.