Камарата на представителите на САЩ одобри най-големия инфраструктурен план на страната от десетилетия, осигурявайки победа за американския президент Джо Байдън, съобщава Bloomberg.
Одобреният пакет е на стойност 1,2 трлн. долара.
През август предложението беше одобрено от Сената, горната камара на Конгреса, и сега предстои да бъде подписано и от Байдън.
При гласуването в Камарата на представителите в подкрепа на плана се обявиха 228 представители, докато 206 гласуваха „против“, като това е голям успех както за президента, така и за Демократическата партия. Шестима демократи се обявиха срещу пакета, докато тринадесет републиканци го подкрепиха, в това число Фред Ъптън от Мичиган, Джеф Ван Дрю от Ню Джърси и Джон Катко от Ню Йорк.
Инициативата, договорена от Белия дом и група сенатори републиканци и демократи, предвижда федерални средства за развитие на инфраструктурата на САЩ за срок от 5 години.
Въпреки успеха не всичко около пакета премина гладко през последните месеци. Сред демократите също възникнаха спорове и част от тях подкрепиха инициативата сред многочасови консултации с участието на президента.
Според Байдън планът ще създаде работни места и ще повиши конкурентоспособността на американските предприятия.
Предвидени са 110 млрд. долара за строителство на мостове и пътища, както и 11 млрд. долара за програми по транспортна безопасност. Други 39 млрд. долара са планирани за модернизация на обществения транспорт, а 42 млрд. долара - за развитие на инфраструктурата на пристанищата и летищата. Общо 55 млрд. долара ще отидат за подобряване на системата за питейна вода, а други 65 млрд. долара - за високоскоростен интернет. Средствата, предвидени за инвестиции във възобновяеми енергийни източници възлизат на 73 млрд. долара.
Тъй като гласуването остана под съмнение през по-голямата част от деня, Байдън се свърза с демократите в Камарата на представителите и отложи плановете си да посети дома си в Делауеър. От Белия дом той продължи да лобира пред демократите до края на нощта.
Байдън популяризира плана като жизненоважна стъпка към успех в битката с набиращия инерция Китай и изпитание за способностите на Вашингтон да създаде политика във време на остро политическо разделение.
Републиканците от Камарата на представителите твърдят, че стратегията не се фокусира достатъчно върху пътищата и че приемането ѝ ще „отключи“ проектозакона за социалните разходи, който според тях ще генерира инфлация.
„Законопроектът за инфраструктурата на Сената и огромните данъци и разходи не са това, което иска американският народ. Радикалната програма на демократите за харчене на необмислена сума пари ще увеличи разходите и ще направи още по-трудно за хората да изградят по-добър живот“, смята Кати Макморис Роджърс, републиканец от щата Вашингтон.
Гласуването на инфраструктурния пакет и одобрението му бяха предшествани от пропуснатата подобна възможност през септември и октомври, след като демократите не спазиха крайните срокове въпреки призивите на Байдън.
Според Байдън този пакет ще помогне на „Америка да спечели икономическото състезание на XXI век“.