Основните щатски борсови индекси приключиха сесията с ръстове, като Nasdaq Composite достигна нови рекордно високо ниво, подкрепен от оптимизма около конференцията на Facebook Connect и решението на компанията на Марк Зукърбърг да смени името си на Meta, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредна с 0,68% до 35 730,48 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчете ръст от 0,98% до 4596,42 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite се покачи с 1,39% до 15 448,12, записвайки пореден рекорд по отношение на стойността си.
Акциите на американския автомобилен концерн Ford Motor Co. поскъпнаха с над 8%, след като концернът повиши целогодишните си прогнози въпреки спада при нетната печалба. В Северна Америка Ford отчете печалба преди лихви и данъци от 2,4 млрд. долара, което представлява спад от 24 на сто спрямо година по-рано. Концернът отбелязва марж на оперативната печалба от 10,1%.
В същото време книжата на Tesla Inc. прибавиха 2,89% към стойността си.
Цената на акциите на Facebook нарасна с 2,46%, след като компанията обяви, че ще се преименува на Meta в опит да отдалечи корпоративната си идентичност от едноименната социална мрежа, потънала в токсично съдържание, и подчертавайки преминаването към нововъзникваща компютърна платформа, фокусирана върху виртуалната реалност.
Книжата на Apple поскъпнаха с 2,44%, докато тези на Alphabet изтриха 0,47% от стойността си.
Цената на акциите на Merck нарасна с над 6 на сто, след като фармацевтичният гигант обяви, че евентуалните продажби на медикамента молнупиравир могат да осигурят на компанията допълнителни приходи до 7 млрд. долара. Merck повиши годишната си прогноза, след като отчете тримесечна печалба и приходи, които надминаха очакванията на Уолстрийт. Коригираната годишна печалба се очаква да достигне между 5,65 долара до 5,70 долара на акция, в сравнение с по-ранните насоки от 5,47 до 5,57 долара на акция.
Инвеститорите обърнаха внимание и на икономическите данни в САЩ. Американската икономика нарасна с 2% през третото тримесечие, като темпът бележи рязко забавяне от силните ръстове по-рано през годината. Брутният вътрешен продукт нарасна с исторически бързия годишен темп от 6,3% през първото тримесечие и 6,7% през второто тримесечие, тъй като вливането на правителствени стимули, масовото рестартиране на бизнесите и нарастващите нива на ваксинацията подхранваха разходите.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа нарасна до 1,57%.
Доларовият индекс отчете спад от 0,46% до 93,37 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се понижи с 0,05% до 84,54 долара за барел, докато тази на американския лек суров петрол WTI отчете ръст от 0,58% до 83,14 долара за барел.
Златото поскъпна с 0,4% до 1805,40 долара за тройунция.