fallback

САЩ планират нов данък за супербогаташите

Предвижда се данък в размер на 23,8% върху годишните печалби от цената на акции или други ценни книжа

10:06 | 28.10.21 г. 14
Автор - снимка
Създател

С нов данък за свръхбогатите американските демократи възнамеряват да финансират плановете си за сериозни инвестиции в социалните програми и опазването на климата. Сенаторът демократ Рон Уайдън представи основните характеристики на такъв данък, който би могъл да събере "стотици милиарди долари", предава Bloomberg.

Според него това ще засегне около 700 данъкоплатци, които в продължение на три последователни години са притежавали над 1 милиард долара или годишна заплата от над 100 милиона долара.

„Данъкът върху доходите на милиардерите ще гарантира, че най-богатите хора в страната ще плащат справедливия си дял от историческите инвестиции в грижите за деца, платените отпуски и справянето с климатичната криза“, каза председателят на финансовата комисия на Сената.

Централният елемент на плановете е облагането на нереализираните печалби при нарастващо богатство. Свръхбогати американци като основателя на Tesla Илон Мъск и основателя на Amazon Джеф Безос все още не са платили никакви данъци върху увеличението на стойността на своите пакети акции, тъй като печалбите се получават само при продажба на акциите и данъците се дължат едва тогава.

Сенатор Уайдън поясни същевременно, че супербогатите избягват да плащат данъци, като задържат акциите си. Междувременно те биха могли да вземат пари на заем при ниски лихви, като предложат за обезпечение акциите си и да използват заетите пари за финансиране на начина си на живот.

„Трудещите се американци, като медицински сестри и пожарникари, плащат данъци върху всяка заплата, докато милиардерите отлагат плащането на данъци с десетилетия или дори за неопределено време“, каза съпартиецът на президента Джо Байдън. 

Според плановете в бъдеще милиардерите ще плащат данък върху капиталовите печалби в размер на 23,8 процента върху годишните печалби от цената на своите пакети от акции или други ценни книжа. Новият данък трябва да важи и за продажбата на недвижими имоти например.

Демократите на Байдън в момента се затрудняват да прокарат два огромни инвестиционни пакета: инфраструктурен пакет на стойност 1,2 трилиона долара (около един трилион евро) и пакет за всеобхватни социални реформи и защита на климата, който сега е на стойност 3,5 трилиона долара.

Сенаторите демократи Джо Манчин и Кирстен Синема отхвърлят този втори пакет като твърде скъп, а без техните гласове плановете не могат да преминат в Сената. Ето защо демократите трескаво се борят да намерят компромис. Белият дом се надява да постигне споразумение, преди Байдън да отлети за Италия в четвъртък.

Президентът ще се срещне в петък в Рим с папа Франциск и френския президент Еманюел Макрон, преди да присъства на срещата на върха на Г-20 в събота и неделя. Оттам Байдън ще пътува до световната климатична среща в Глазгоу, Шотландия. Вътрешнополитическият успех с неговите инвестиционни пакети би бил важен за Байдън и на международната сцена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:06 | 14.09.22 г.
fallback