През следващата година трябва да се върви към плавно повишаване на лихвените проценти. Изключително важно е как ще процедират Фед и Европейската централна банка в този период с оглед на това, че все още нямат ясни инфлационни очаквания. Това посочи Красимира Паунина, изпълнителен директор на Селект Асет Мениджмънт, в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Федералният резерв и Европейската централна банка все още не са представили своите инфлационни прогнози. Очаква се картината да сатен по-ясна в края на ноември, когато се очакват първите прогнози за 2022 г., отбеляза гостът.
Английската централна банка засега запазват неутралност по темата, но бордът й задържа лихвените проценти, като вероятно ще затегне и паричната си политика. В страната все още има голям брой новозаразени с Covid-19, коментира Паунина.
Възстановяването на САЩ беше много по-бързо, Фед реагира много бързо в сравнение с Европа, където имаше значително забавяне със забавянето на парите за държавите, каза още тя.
Анализатърът смята, че предстои леко икономическо охлаждане, което е нормално след бързото възстановяване от ковид кризата.
Търговията с криптовалути няма твърдо регулиране. Пазарът е много волатилен и динамичен, като играчите в него бързо го напускат, когато имат висока печалба, но и бързо се завръщат. Не очаквам пари от тези актив обаче да преминат към обичайните пазари.
Според Красимира Паунина натрупаната свръхликвидност в момента се насочва към акциите.
Цялото интервю гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.