Водещите индекси на Wall Street започват седмицата със значителни понижения на фона на разпродажби в технологичния сектор заради високата доходност по държавните ценни книжа, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри над 320 пункта (0,9%) въпреки поскъпването на Merck. От своя страна широкият измерител S&P 500 се раздели с 1,3%, а технологичният бенчмарк Nasdaq Composite с най-много за деня – 2,1%.
Големите технологични имена са на червено на фона на растящата доходност по американските държавни ценни книжа. Акциите на Apple, Nvidia и Microsoft поевтиняха със съответно 2,5%, 4,9% и 2,1%.
Тези на Amazon.com свиха цената си с 2,9%, като компанията вече е на червено за годината.
Книжата на Facebook изтриха от стойността си 4,9%, като компанията продължава да се бори със срив, който спря работата на платформата.
В същото време доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа расте до 1,486%. Тя достигна 1,56% миналата седмица, което е най-високото ѝ равнище от юни.
Книжата на американския производител на електромобили Tesla поскъпнаха с 0,8%, след като компанията заяви през уикенда, че е доставила 241 300 превозни средства през третото тримесечие, много над изчисленията на анализаторите.
Акциите на Merck също поскъпнаха с 2,1% след още един ръст от 8% в петък, след като производителят на лекарства представи добри резултати за пероралния си препарат срещу коронавируса, който намалява смъртността и хоспитализациите с 50% при пациенти с леки и умерени симптоми.
При енергийните акции също има повишения на фона на поскъпването на петрола, след като ОПЕК потвърди плана си за увеличаване на добива. Тези на Exxon Mobil увеличиха цената си с 1,3%, на ConocoPhillips с 2%, а на Chevron с 0,4%.
На стоковите пазари петролът поскъпва осезаемо. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент прибавят към цената си 2,5% до 81,38 долара за барел, а тези върху сорта WTI 2,3% до 77,61 долара за барел.
Златото също поскъпва с 0,6% до 1768,9 долара за тройунция.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница конкурентни валути, намаля с близо 0,3% до 93,79 пункта.
Петък бе първият търговски ден за октомври и начало на последното тримесечие за 2021 г. Септември бе тежък за водещите индекси. S&P 500 се сви с 4,8% за месеца, слагайки край на седеммесечна печеливша серия. Dow и Nasdaq Composite се понижиха със съответно 4,3% и 5,3%, отчитайки най-лошите си месеци за годината.
Четвъртото тримесечие на годината обикновено е добър период за пазарите. Средно за периода S&P 500 отчита ръст от 3,9%.
Но все още има някои рискове, които са надвиснали над търговията, като промените в паричната политика на Федералния резерв, кризата с китайския имотен гигант Evergrande, евентуална поредна вълна на коронавируса и други. Навлизайки в последното тримесечие, над половината от всички акции в състава на S&P са надолу с поне 10%.