Президентът на САЩ Джо Байдън обяви пред Общото събрание на ООН, че САЩ ще предоставят над 11 млрд. долара климатична помощ годишно до 2024 г., за да подпомогнат по-бедните страни, уязвими от екстремни метеорологични условия и повишаване на температурите.
Това е почти два пъти повече от помощта, обещана от Барак Обама, посочва онлайн изданието Politico.eu.
Байдън не уточнява обаче как възнамерява да убеди Конгреса да увеличи помощта от предварително обявения ангажимент от 5,7 млрд. долара по времето на Обама.
Относителната пестеливост от страна на САЩ по отношение на климатичната помощ се разглежда като основна пречка за осигуряването на по-амбициозни действия в областта на климата и климатичните промени.
Как Байдън ще реализира обещанието си да утрои американската помощ за климата е отворен въпрос. Той коментира пред Общото събрание на ООН, че неговата администрация „ще работи с Конгреса“, за да достигне тази цел.
По думите на Байдън разходите, съчетани с привличане на частно финансиране, ще доближат богатите страни до 100-те млрд. долара годишно финансиране, обещано на по-бедните нации. "Това ще направи САЩ лидер в публичното финансиране на климата“, допълва той.
Конференцията на ООН по климата се разглежда като политически водоразделен момент за стремежа на света да задържи повишаването на температурите с 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива. ООН заяви миналата седмица, че изпълнението на настоящите ангажименти за намаляване на парниковите газове ще доведе до затопляне с 2,7 градуса по Целзий през 2100 г.
Нациите през последните седмици засилиха обществения натиск върху САЩ за увеличаване на целите за климатична помощ. Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие богатите държави не са изпълнили обещанието си от 2009 г. да предоставят на бедните държави 100 млрд. долара годишна помощ за климата.
Републиканците, които биха могли да си върнат или Сената, или Камарата на представителите - или и двете, през 2022 г., в миналото избягваха да отделят повече пари за глобални климатични инициативи. Мнозинството на демократите в Конгреса е крехко и затова голямата част от климатичната програма на Байдън виси заради планираните огромни разходи.
САЩ са най-богатият замърсител в света Анализите показват, че „справедливият дял“ от разходите на САЩ за климата въз основа на размера на икономиката и генерираните емисии е над 40 млрд. долара годишно.
Страната е много далеч от тази сума. За бюджет 2022 г. Байдън поиска 2,5 млрд. долара за международни климатични програми.