Апетитът за зелена енергия е по-голям от всякога, но това не се трансформира в тлъсти печалби за някои бизнеси, пише в анализ The Wall Street Journal. Причината за това са растящите цени на суровините, които намаляват печалбите за производителите на оборудване за зелените централи.
Две от най-големите компании производители на вятърни турбини - Siemens Gamesa Renewable Energy и Vestas Wind Systems, вече редуцираха очакванията си за печалби до края на годината. General Electric, която също е сред водещите в бранша, пък съобщи за ръст на продажбите на турбини, но не генерира печалба от тази своя дейност.
Като цяло производството на електроенергия от вятъра е икономически по-изгодно от това от изкопаеми горива, особено сравнено с въглищата.
Все повече държави започват да инвестират в сектора след направените климатични заявки. Заради екологичните цели през това десетилетие търсенето на вятърни турбини ще се удвои спрямо изминалите десет години, посочва още WSJ. Най-голямо ще бъде търсенето на големи турбини, с дължина на перките, надхвърляща 100 фута (30 метра).
Но поскъпващите разходи за транспорт, за покупка на стомана, алуминий и други суровини, вероятно ще повиши цената на турбините с 10% през следващите 12-18 месеца, сочат изчисленията нa Wood Mackenzie. Има и допълнителни затруднения в логистиката, които са породени от пандемията от коронавируса.
Самите турбини стават все по-големи и все по-трудни (и скъпи) за транспортиране, посочват още производителите.
Секторът страда и от още една тежест - липсата на яснота кога и дали администрацията на Джо Байдън ще удължи пакета с данъчни облекчения за производителите на енергия от вятърните централи. Пазарът в САЩ има още много неизползван потенциал за вятърна енергия.