Основните американски борсови индекси започват редовната търговия в петък с повишения, тъй като оптимизмът сред инвеститорите се завърна след публикуваните в сряда протоколи от юлското заседание на Федералния резерв. от тях става ясно, че повечето служители на централната банка са готови да ограничат месечните покупки на активи, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредва със 119,91 пункта, или с 0,34%, до равнище от 35 014,03 пункта.
Широкият измерител S&P 500 записва ръст от 0,47% до 4 426,59 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite се покачва с 0,72% до 14 646,49 пункта.
Всички индекси са напът да отчетат седмични спадове на фона на помрачените настроения, които владееха пазарите от сряда до петък. Към момента S&P 500 е надолу с 1,2% за седмицата, докато Dow изтрива 1,6% от стойността си. Nasdaq има време до края на деня да компенсира седмична загуба от 1,5%.
В сряда протоколите от двудневното заседание на Федералната комисия по отворения пазар (FOMC) от юли показаха, че голяма част от служителите на централната банка стигат до заключението, че са постигнали поставената от тях цел за инфлацията, въпреки че все още е необходим напредък по отношение на американския пазар на труда.
Представителите на FOMC споделят мнение, че вярват във възстановяването на американската икономика въпреки разпространението на делта варианта за коронавируса и продължават да смятат, че е редно да се спрат месечните покупки на държани облигации и обезпечени с ипотека ценни книжа.
Акциите на Microsoft, Apple, Alphabet и Facebook поскъпват съответно с 1,34%, 0,48 на сто, 0,36% и 0,28 на сто. Цената на книжата на Amazon се понижава с 0,11 на сто.
В същото време акциите на Tesla поскъпват с над 1,6 на сто, след като производителят на електромобили представи концепция на хуманоиден робот-помощник, наречен Tesla Bot. Очаква се прототип на технологията да се появи през 2022 г.
Книжата на разработчика на микрочипове Nvidia поскъпват с над 2%, след като в четвъртък компанията отчете рекордни приходи и печалба за последното тримесечие. Приходите ѝ нарастват с 68% до 6,51 млрд. долара за периода, приключил в края на юли. Нетната печалба се увеличава почти четири пъти, достигайки 2,37 милиарда долара
Оптимизмът сред инвеститорите е подкрепен и от новите данни за безработицата в САЩ, публикувани в четвъртък. Броят на молбите за обезщетения при безработица в САЩ се понижава за четвърта поредна седмица - тенденция, която предполага, че условията на пазара на труда се подобряват с възстановяването на икономиката. Подадените за първи път заявления по редовните държавни програми спаднаха с 29 хил. до 348 хил. през седмицата, приключила на 14 август. Това е най-ниското ниво от началото на пандемията, показват данните на Министерството на труда.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа нараства до 1,252%, докато тази по 30-годишните държавни облигации отчита спад до 1,874%.
Доларовият индекс записва ръст от 0,07% до 93,63 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се понижава с 0,66% до 66,01 долара за барел, а тази на американския лек суров петрол WTI отчита спад от 0,42% до 63,42 долара за барел.
Златото поскъпва с 0,2% до 1785,70 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:00 ч. българско време.