Това е едно от най-големите първични публични предлагания (IPO) за годината, но инвеститорите изглежда остават колебливи по отношение на Robinhood. Необрокерът* оцени акциите си в долния край на диапазона, на ниво от 38 долара. Противоречивата компания от Силициевата долина се оценява на около 32 млрд. долара, пише The Wall Street Journal. Това е доста над оценката от 12 млрд. долара, която бе постигната в кръг на финансиране преди година.
Роудшоуто, с което Robinhood се опита да предизвика интереса на инвеститорите, започна с ценови диапазон от 38 до 42 долара. В пика си Robinhood можеше да бъде оценен на 35 млрд. долара.
Стартъпът, основан от Влад Тенев и Байджу Бхат, се разраства бързо, но постоянно се сблъсква с проверки от регулаторните органи. Едва във вторник брокерът информира своите бъдещи акционери за ново разследване на финансовия регулатор Finra.
Надзорниците не харесват факта, че Тенев не е официално регистриран в агенцията като изпълнителен директор. С това са свързани и поредица от проверки и изпити, за да се гарантира, че водещите лица в брокерските къщи имат достатъчно специализирани познания за сложната индустрия.
Сенаторът демократ Елизабет Уорън, която се смята за критик на Wall Street, обърна внимание на липсващите регистрации преди месеци. В миналото компанията е посочвала, че двамата основатели управляват само холдинга Robinhood Markets, а не брокерското дъщерно дружество Robinhood Financial. По-специално обаче Тенев е тясно ангажиран с ежедневните решения в брокерския бизнес.
Стартиращата компания, която очаква да набере почти 2 млрд. долара с IPO-то, наскоро инвестира сериозно в спазването на регулаторните изисквания и нае експерти от агенцията за регулация на финансовия сектор Finra и щатския борсов регулатор SEC. Това очевидно не е било достатъчно, пише от своя страна германският Handelsblatt.
Едва през юни Robinhood постигна споразумение с Finra и плати глоба от 70 млн. долара, най-високата в историята. Надзорният орган беше обвинил стартъпа, че подвежда клиентите си и упражнява твърде слаб контрол при търговията с рискови опции. Компанията освен това е на загуба.
Междувременно Wall Street се подготвя за бурен старт на търговията. Robinhood е разпределила около една трета от акциите за своите потребители - това е необичайно висок дял. Това е и причината брокерът да има силен дебют на фондовия пазар, се твърди във финансовите среди. По-ниската емисионна цена е по-сигурният начин това да стане.
Колко дълго клиентите ще държат своите акции от Robinhood, предстои да видим. Ако искат бързо да осребрят книжата, това значително би увеличило волатилността в първия ден на търговията, който ще е днес – на борсата Nasdaq под символа HOOD.
Предишни IPO-та, в рамките на които значителен дял от акциите бяха разпределени на отделни инвеститори, се представиха слабо. През 2012 г. Facebook Inc. продаде около 25% от IPO-то на индивидуални инвеститори. Акциите затвориха първата сесия малко над цената си от IPO-то от 38 долара, преди да поевтинеят на следващия ден отчасти защото много индивидуални инвеститори получиха повече акции, отколкото са искали. Отне повече от година, докато Facebook затвори отново над цената си на IPO-то. През 2006 г. Vonage Holdings Corp. позволи на дългогодишни клиенти да участват в предлагането. Акциите му също се колебаеха в началото на търговията.
*Необрокерите са онлайн платформи за търговия с ценни книжа без никакви комисиони или с минимални такси за дребните инвеститори.