Икономиката трябва да се подобри повече, преди централната банка да промени свръхразхлабената си парична политика, посочва председателят на Федералния резерв Джером Пауъл в бележки, подготвени за изслушването му пред Комисията по финансови услуги, което трябва да започне в 12 часа вашингтонско време, предаде CNBC.
Шефът на централната банка отбелязва подобрения, но посочва, че по-специално пазарът на труда все още е доста по-слаб, отколкото преди пандемията с Covid-19.
Пауъл, който ще бъде изслушан и от банковия комитет на Сената в четвъртък, посочва, че критерият на Фед за „значителен по-нататъшен напредък“ към пълна заетост и стабилни цени остава „далеч“.
Пазарите наблюдават Фед за индикации за това кога централната банка ще започне да намалява своята програма от 120 милиарда долара на месец за покупки на облигации, в момент, когато продължава да поддържа лихвените проценти близо до нулата.
Пауъл отбеляза, че двете политически мерки ще гарантират, че "паричната политика ще продължи да предоставя мощна подкрепа на икономиката, докато възстановяването завърши“.
Коментарите на председателя на Фед са част от редовното му изслушване пред Конгреса за състоянието на паричната политика и икономиката.
Както е казвал и в миналото, Пауъл отбелязва, че свързаният с пандемия удар по икономиката пада върху тези, на които им е най-тежко да го понесат.
„Условията на пазара на труда продължават да се подобряват, но все още има дълъг път“, каза той. „Ръстовете за пазара трябва да бъдат значителни през следващите месеци, тъй като условията, както и други фактори, свързани с пандемията, продължават да се подобряват".
Доходността по 10-годищните държавни ценни книжа се задържа около 1,37% след публикуването на изявлението, a индексът на щатския долар се понижи.
Критиците казват, че разхлабената парична политика, наред с огромните държавни разходи, прегрява икономиката. Правителствените данни, публикувани във вторник, показват, че цените, плащани от потребителите в САЩ, са нараснали през юни с най-много от 2008 г. насам и са се увеличили с 5,4% спрямо същия месец на миналата година.
„Силното търсене в сектори, където производствените затруднения или други ограничения засягат производството, доведе до особено бързо покачване на цените на някои стоки и услуги, което би трябвало частично да се промени“, каза Пауъл.
По думите му цените на услугите, които бяха тежко засегнати от пандемията, също се повишиха през последните месеци, тъй като търсенето на тези услуги нарасна с отварянето на икономиката.
Това е последното изказване на гуверньора пред Конгреса, преди президентът Джо Байдън да реши дали да му даде още четири години начело на Фед или да избере някой друг за поста. Мандатът на Пауъл като председател изтича през февруари, пише Bloomberg.
Търпеливата политика на Фед е част от нова рамка, която той обяви преди близо година, която се ангажира да постигне средно 2% инфлация. През юни служителите на Фед започнаха дебата за това кога да започнат да намаляват покупките на активите си.
Прогнозите, публикувани от банкерите миналия месец, също показват, че времето за промяна на лихвените проценти е изтеглено напред с две увеличения, прогнозирани до края на 2023 г.
Американската икономика добави 850 хиляди работни места през юни, което е най-голямото месечно увеличение от август. Общият процент на безработица е спаднал до 5,9% от пандемичния връх от 14,8% с подобрения в отрасли, изправени пред силно търсене като търговията на дребно и хотелиерството. Преди пандемията равнището на безработица беше 3,5% през февруари 2020 г., докато годишната инфлацията е била 1,8%.