Търговският дефицит на САЩ се е разширил през май и е вторият по големина в историята, след като темпът на нарастване на вноса е изпреварил този на износа, предава Bloomberg.
Дефицитът в търговията със стоки и услуги е нараснал с 3,1% до 71,2 млрд. долара през май спрямо ревизираните 69,1 млрд. долара през април, сочат данни на министерството на търговията, публикувани в петък. За сравнение средната прогноза на икономисти, участвали в допитване на Bloomberg, беше за дефицит от 71,3 млрд. долара.
Износът е нараснал с 0,6% до 206 млрд. долара, а вносът се е увеличил с 1,3% до 277,3 млрд. долара.
Макар че възстановяващите се икономики на другите страни повишават търсенето на американски стоки и услуги, американските потребители, които бяха блокирани у дома по време на пандемията от COVID-19, купуват повече стоки и тласкат покупките в САЩ и вноса до нови рекорди.
Породените от пандемията логистични затруднения доведоха до хаос в снабдителните вериги, причинявайки забавяния на пристанищата, недостиг на палети и контейнери и рекордни цени на корабните превози.
Дефицитът в търговията със стоки е нараснал с 2,7% до 89,2 млрд. долара и е вторият по големина в историята.
Излишъкът на страната в търговията с услуги се е повишил с 0,7% до 17,9 млрд. долара, възстановявайки се от най-малкия положителен баланс от 2012 г. насам.
Американският износ е стимулиран от ръста на доставките на петролни продукти, органични химикали и природен газ, а скокът на вноса се дължи на повишаването на цените на суровия петрол.
Пътуванията бавно се възстановяват, като разходите на посетителите в САЩ са нараснали с 11%, най-високото равнище тази година, до 5,4 млрд. долара. Това все пак е с около две трети под нивата преди пандемията. Същевременно американските туристи също пътуват повече, като износът на пътувания е нараснал със 17% до 3,7 млрд. долара.
Стойността на износа на автомобили е намаляла с 4,6% до 11,4 млрд. долара, а вносът на коли също леко се е понижил до 29,2 млрд. долара на фона на проблемите на глобалните производители заради недостига на чипове.
Също отразявайки търсенето на полупроводници, стойността на американските вносни стоки от Тайван, който е голям износител на чипове, се е увеличила до 3,4 млрд. долара, а президентът Джо Байдън предлага 50 млрд. долара за производство на чипове и изследвания в рамките на стремежа за справяне с недостига у дома.