Американските индекси достигнаха нови рекордни върхове в понеделник, подкрепени от победата в съда на Facebook и от останалите технологични акции, пише CNBC.
Широкият индекс S&P 500 се повиши с 0,23% do 4290,61 пункта, отбелязвайки трето поредно рекордно приключване на сесия.
Технологичният Nasdaq Composite нарасна с 0,98% до исторически връх от 14500,51 пункта.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average обаче се раздели със 150,57 пункта до 34283,27 пункта, след като акциите на транспортните и енергийните компании се оказаха под натиск.
Технологичните акции бяха сред двигателите на растежа в понеделник. Книжата на Apple и Salesforce добавиха по над 1%. Тези на Facebook повишиха стойността си с над 4%, след като федерален съд в Съединените щати прекрати антитръстово дело срещу компанията, заведено от Федералната търговска комисия.
Акциите на производителите на чипове също бяха лъч светлина в рамките на деня. Nvidia записа над 5% повишение, а Broadcom – над 2%.
Авиационният гигант Boeing натежа на Dow, тъй като книжата му понижиха стойността си с повече от 3 на сто. Това се случи, след като регулатори казаха на компанията, че вероятно няма да получи сертификат за своите самолети за дълги разстояния до средата или края на 2023 г. По-рано този месец главният изпълнителен директор на компанията Дейв Калоун заяви, че очаква сертификата през четвъртото тримесечие на 2023 г.
Доходността по 10-годишните държавни облигации се понижи до около 1,47%. Доходността се движи обратно на цените.
В петък S&P 500 завърши сесията си на рекорден връх от 4280,70 пункта, а Dow нарасна с 237 пункта. Същевременно Nasdaq Composite се озова на червено, но все пак добави 2,35% за седмицата – най-доброто му представяне от 9 април. От началото на месеца индексът е нараснал с 4,45%.
Седмичните ръстове бяха записани, след като Министерството на търговията отчете, че инфлационният му показател се е повишил с 3,4 на сто през май, а това е най-бързото му увеличение от началото на 90-те години.
Следващите важни икономически данни, които се очакват, са за работните места през юни. Те ще бъдат обявени в петък от Министерството на труда.
Прогнозите на икономистите сочат, че ще има увеличение на работните места извън селскостопанския сектор с 683 хил. през юни. Макар че такова постижение ще надмине цифрите за май за 559 хил. нови работни места, мнозина се надяваха, че Съединените щати ще отчетат повече от 1 млн. нови работни места, защото икономиката се възстановява от коронавирусната пандемия.