Американската авиокомпания United Airlines планира да закупи 15 нови свръхзвукови самолета и "да върне свръхзвуковите скорости на авиацията" през 2029 година, съобщава BBC, цитирани от Bloomberg TV Bulgaria.
Свръхзвуковите пътнически полети приключиха през 2003 г., когато Air France и British Airways пенсионираха Concorde. Новият самолет Overture ще бъде произведен в базираната в Денвър компания Boom, която все още не е тествала свръхзвуковата машина.
Сделката на United зависи от това новият самолет ще отговаря на стандартите за безопасност.
Свръхзвуков е полетът, при който самолет се движи по-бързо от скоростта на звука, или при височина от 18 300 м скоростта трябва да е по-висока от 1060 км/час. Обикновеният пътнически самолет може да се движи с около 900 kм/час, но се очаква Overture да достигне скорост от 1805 kм/час, или 1,7 маха. Скорост от 1 мах на даден обект е равна на скоростта на звука в идентична среда.
С тази скорост времето за пътуване по трансатлантически маршрути като Лондон - Ню Йорк може да бъде намалено наполовина. От американската компания Boom казват, че Overture ще може да направи пътуването за 3 часа и половина, като спести три часа от сегашното времетраене на полета.
Concorde, който започна да обслужва пътниците през 1976 г., беше по-бърз - с максимална скорост от 2,04 маха - около 2180 км/час.
Съществуват две основни опасения при свръхзвуковото пътуване на пътниците: шум и замърсяване. Пътуването по-бързо от скоростта на звука предизвиква звуков бум, който може да се чуе на Земята като силен гръм или експлозия. Оттам идва и името на компанията Boom.
Шумът ограничава къде самолетите могат да летят с максимална скорост. Обикновено те трябва да намаляват скоростта си, докато не излязат над океана, далеч от граждани, които могат да бъдат обезпокоени от силния гръм и трясък. "За да летите свръхзвуково, ще ви трябва повече мощност, т.е. повече гориво", каза Кати Савит, главен търговски директор на Boom.
Тя очаква Overture да бъде експлоатиран като "самолет с нулево въглероден отпечатък".