Американският президент Джо Байдън е предложил на републиканците идеята за минимален данък от 15% върху американските корпорации наред с увеличаване на капацитета на Службата за събиране на данъците (IRS) като начин за финансиране на двупартийния пакет от инфраструктурни мерки, съобщава запознат с разговорите източник, цитиран от Bloomberg.
Предложението е отстъпление от предишна идея на администрацията на Байдън за повишаване на основния данък върху корпоративните печалби до 28%. В замяна на това републиканците ще трябва да приемат нови инфраструктурни разходи на стойност най-малко 1 трлн. долара, отбелязва Ройтерс, цитирайки запознат източник.
Според предложението към републиканците компаниите, които имат много данъчни облекчения, ще трябва да плащат най-малко 15%. Планът предвижда също увеличаване на данъчните приходи чрез повече одити на богатите данъкоплатци.
Двете финансиращи мерки вече бяха включени в данъчните планове на Байдън. Смята се, че те може да повишат приходите без увеличаване на данъчните ставки или отмяна на данъчните облекчения, въведени от президента Доналд Тръмп през 2017 г., което републиканците определиха като червена линия в преговорите, съобщава запознатият източник, пожелал да остане анонимен, тъй като разговорите са от частен характер.
Байдън се срещна в сряда със сенатора от Републиканската партия Шели Мур Капито, която води преговорите за инфраструктурата от името на републиканците, в пореден опит за постигане на компромис. Разговорите не са довели до сделка колко пари да бъдат инвестирани и как да се плаща за инфраструктурния план, но двамата трябва да говорят отново в петък.
Предложението не означава, че Байдън се отказва от по-големите си амбиции за повишаване на данъците за корпорациите и богатите американци, отбелязва запознатият източник и допълва, че то е само опит за намиране на общ терен в разговорите с Капито.
Минималният данък от 15% опитва да разреши ситуации, при които големи технологични компании като Amazon.com, Netflix и Zoom Video Communications успяват до голяма степен да избягват плащането на федерални данъци върху печалбата в някои години, въпреки че постигат печалба, защото използват правни маневри, включително отписване на бизнес разходи, за да намалят плащаните данъци.
Мярката беше включена в плана за работните места в САЩ на президента Байдън, който беше обявен през март. Тя предвиждаше налагането на минимален данък от 15% върху печалбите на корпорациите, обявени във финансовите им отчети. Промяната ще преобърне десетилетия на различия как компаниите пресмятат финансите си за данъчни цели и ще ограничи равнището на законните данъчни облекчения, които компаниите могат да използват.
Предложението е критикувано от републиканците и някои икономисти като неефективен начин за повишаване на данъците. Критиците твърдят, че налагането на минимален данък върху печалбите ще означава, че компаниите няма да имат стимул да харчат пари за неща, които Конгресът иска да насърчава, като научно-развойна дейност или възобновяема енергия, защото няма да могат да претендират за данъчни облекчения.
Байдън е предложил и инвестиция от 80 млрд. долара в Службата за събиране на данъците, която според Белия дом може да увеличи събираемостта на данъците със 700 млрд. долара за десет години. Планът ще подсили капацитета на IRS за събиране на данъци, който намалява през последните години, и ще ѝ даде по-голям достъп до банковите сметки на някои данъкоплатци.
Белият дом твърди, че засилването на възможностите на службата има подкрепата и на двете партии. Доклад от миналия месец установи, че 60% от американците, включително 40% от републиканците, подкрепят засилване на IRS.
Конгресмени от Републиканската партия казват, че подкрепят допълнително финансиране за одити, но някои критикуваха плана на Байдън, тъй като смятат, че стига твърде далеч.