Оставайки Доналд Тръмп в огледалото за обратно виждане и с подобряването на кампанията по ваксинирането си, Европейският съюз се опитва да погледне отвъд последните кризи, търсейки пътя си. И логично в такъв момент да се върне към старите съюзи и приятелства.
Миналата седмица ЕС е изпратил на Белия дом предложение за съвместна позиция за изглаждане на последните конфликти и стимулиране на трансатлантическия съюз, търсейки обща основа за противопоставяне на Китай и Русия.
Предложеният текст очертава как двете страни може да преодолеят търговските си спорове от ерата на Тръмп, става ясно от черновата за изявлението след срещата на върха САЩ-ЕС на 15 юни в Брюксел. Според написаното споделените ценности и интереси ще помогнат и на двете страни да се справят с „безпрецедентните международни предизвикателства“.
„Ще се консултираме и сътрудничим тясно по пълен набор от споделени предизвикателства и възможности в рамката на нашия съответно сходен, многостранен подход спрямо Китай“, се казва в текста. „Обединени сме в нашия принципен подход спрямо Русия и ще отговорим решително на повтарящия се модел негативно поведение и зловредна дейност“, посочва още текстът.
Европейско-китайските отношения ескалираха по-рано през март, когато Китай отвърна на западните санкции срещу нарушенията на човешките права в региона Синдзян, обявявайки мерки срещу 10 индивидуални лица и организации от Европа.
Също така този месец европейските депутати подкрепиха резолюция за отлагане на ратифицирането на инвестиционно споразумение с Китай, докато ограниченията на Пекин са в сила.
Проектът на общата позиция, който все пак подлежи на промяна, настоява двете страни да „обединят сили, за да предотвратяват и мирно да решават конфликти, да спазват върховенството на закона и международното законодателство и да насърчават човешките права за всички“.
Според двама души, запознати с въпроса, официалните лица от двете страни работят по формулировките.
САЩ и ЕС се очаква да обещаят и по-тясно сътрудничество за насърчаване понижението на парникови газове, включително и по-бърз зелен преход в по-бедните държави и ангажимент за достигане на целта от 100 млрд. долара на година зелено финансиране.
Намаляването на инвестициите в изкопаеми горива, включително въглища, също е част от проекта за обща позиция.
Срещата на върха ще позволи на ЕС и САЩ да потвърдят своя „силен ангажимент към базирания на международните закони ред, включително като се подсилят международните институции и се засили сътрудничеството по международните политики и политиките за сигурност за един по-демократичен, справедлив, мирен и сигурен свята“, се казва в текста.