Преди дни нидерландски съд отсъди, че Royal Dutch Shell трябва да предвиди по-амбициозно намаление на въглеродните емисии. Тогава анализатори предрекоха, че това първо по рода си решение може да се окаже от съществено значение за бъдещето на петролните компании.
Оказва се, че това никак не е преувеличено и екоактивистите са окуражени от решението на съда, разказва Ройтерс.
Подобно дело се подготвя и срещу Total във Франция, посочва Майкъл Бъргър, правен съветник на щатските правителства в екодела, включително и срещу Shell.
Според него решението на съда срещу Shell отпреди няколко дни се базира на нидерландските закони, но презумпцията за задължението за оказване на защита съществува в правните системи в Европа, както и по целия свят. Все пак правни експерти коментират, че подобни съдебни решения не са възможни в САЩ, където законодателството има друг характер.
Решението срещу Shell всъщност се основава на прецедент в Нидерландия. През 2019 година Върховният съд на страната постанови, че правителството трябва да предприеме по-амбициозни мерки по отношение на екологичните цели. Именно на базата на това решение е и отсъждането срещу петролната компания.
В екологичната организация Greenpeace се надяват също, че и отсъждане, подобно на това срещу нидерландското правителство, може да бъде повторено по света.
Само в САЩ има заведени 1375 екологични иска, които са насочени основно срещу индустрията. Делата в световен мащаб са 425, като те са по-скоро срещу действия на правителствата.