Американската Комисия за ценните книжа и борсите (SEC) е одобрила предложение на борсовия оператор Nasdaq Inc да позволи на компаниите да набират капитал чрез директно листване, съобщава CNBC.
В документ от 19 май SEC посочва, че предложената от Nasdaq промяна е в съответствие с правилата и разпоредбите на регулатора и може да бъде от полза за инвеститорите като алтернатива на традиционното първоначално публично предлагане.
Този ход е голям пробив за борсовия оператор, който настоява за алтернатива на набирането на средства от бизнеса.
Ройтерс съобщи през август, че Nasdaq е подала заявление до SEC за промяна на правилата, така че компаниите, които искат да дебютират на борсата, да могат директно да се листнат.
Промяната ще разшири възможностите на частните компании, които се стремят да станат публични, но са предпазливи от ролята, която инвестиционните банки играят в процеса на IPO.
Известни рискови капиталисти като Бил Гърли често критикуват инвестиционните банки, които в продължение на десетилетия организират първични публични предлагания, че подценяват компаниите, за да помогнат на своите клиенти да спечелят повече, когато акциите започнат да се търгуват.
Новата алтернатива на IPO също би могла да привлече компании, които в момента се стремят да станат публични чрез сделки с компании за придобиване със специална цел (SPAC). Тези сделки видимо се забавят, защото, първо, представляват подписване на „празен чек“, и, второ, тези компании вече подлежат на по-строг регулаторен контрол.
През декември миналата година SEC одобри предложението на Нюйоркската фондова борса да позволи на компаниите да набират капитал чрез директно листване. Преди това Комисията е разрешавала директно листване само на компании, които не са набирали капитал.
През 2018 г. стрийминг компанията Spotify Technology SA беше първата голяма фирма, която стана публична чрез директно листване.