Понижението в стойността на повечето технологични акции и продължаващите опасения около инфлацията в САЩ помрачават старта на първата сесия на Нюйоркската фондова борса за седмицата, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отчита спад от 0,09% до 34 350,72 пункта.
Широкият измерител S&P 500 се понижава с 0,26% до 4163,13 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite изтрива 81,94 пункта, или 0,61%, смъквайки се до равнище от 13 348,04 пункта.
Книжата на голяма част от Big Tech поевтиняват – акциите на Microsoft, Apple, Alphabet и Facebook изтриват от стойността си съответно 1,17%, 1,02%, 1% и 1,11 на сто. Книжата на Amazon поскъпват с 0,56%.
Цената на акциите на Discovery нараства с 16 на сто, докато книжата на AT&T поскъпват с 4,9%, след като стана ясно, че телекомуникационният гигант води преговори за сливане между Discovery и WarnerMedia. Това би засилило позициите на комбинираната компания срещу конкуренти като Netflix и Disney.
Инвеститорите обръщат внимание и на търговията с криптовалути, където цената на биткойна успя да се възстанови частично от спада през уикенда, след като изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск уточни, че компанията му не е продала своите токени. По-рано през почивните дни коментари в Twitter намекнаха, че производителят на електромобили може вече да се е разделил с дела си. Най-голямата криптовалута по пазарна капитализация се разменя на цена от 44 917,82 долара.
Акциите на Tesla поевтиняват с 0,43%, докато тези на General Motors изтриват 0,55% от стойността си, а книжата на Ford поскъпват с 0,84 на сто.
Настроенията на инвеститорите бяха помрачени през миналата седмица, след като стана ясно, че инфлацията в САЩ се ускорява с най-бързи си темп от 2009 г. през април. Индексът на потребителските цени отчете ръст от 0,8% в сравнение с предходния месец на фона на рекордно увеличение на разходите за употребявани автомобили, като нарастващото търсене дава възможност на компаниите да прехвърлят към потребителите по-високите разходи.
Протоколите на Федералния резерв от последното заседание на централната банка на САЩ, които се очаква да бъдат представени в сряда, ще хвърлят светлина върху плановете на регулатора относно инфлацията.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни облигации се увеличава до 1,642%, докато тази по 30-годишните държавни ценни книжа остава непроменена на ниво от 2,355%.
Доларовият индекс, измерващ силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, остава на ниво от 90,32 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент нараства с 0,49% до 69,05 долара за барел, докато американският лек суров петрол WTI поскъпва с 0,64% до 65,79 долара за барел.
Златото се търгува при цена от 1851,10 долара за тройунция, което представлява ръст от 0,7%. Това е най-високата стойност на метала от над три месеца насам.
*Информацията е актуална към 16:50 ч. българско време.