Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън подкрепя федералните субсидии за атомните електроцентрали като част от инфраструктурната стратегия на държавния глава - ход, който със сигурност ще доведе до сблъсък с природозащитниците, които виждат в ядрените мощности опасност за околната среда и човешкото здраве, пише Bloomberg.
От Белия дом са заявили, че биха искали данъчният кредит за производство на електроенергия от ядрени мощности да бъде включен в инфраструктурния пакет в размер на 2,25 трилиона долара, предложен през март, съобщава източник, запознат с дискусиите.
Ядрената енергия осигурява около 19% от електроенергията в САЩ, което представлява добра причина администрацията на Байдън да я подкрепи, докато индустрията се опитва да се конкурира с възобновяемите енергийни източници като вятърната и слънчевата енергия, както и с природния газ.
Подкрепата Белия дом за ядрената индустрия се разглежда като част от амбициозните климатични цели на Байдън, които включват въглеродно неутрална електрическа мрежа до 2035 г. и климатично неутрална икономика до 2050 г.
От неговата администрация заявиха, че искат ядрената енергия да бъде включена в списъка с допустими енергийни източници.
В същото време ядрената енергия е тема, около която продължава да тече разпален спор относно нейните плюсове и минуси, като редица екоактивисти настояват администрацията да действа агресивно в борбата с изменението на климата. Те посочват радиоактивните отпадъци, добива на уран и възможността от ядрени аварии сред основните причини атомните електроцентрали да бъдат загърбени.
Данъчният кредит за атомните централи може да се окаже необходимия спасителен пояс за операторите на тези съоръжения като Southern Co. и Exelon Corp., както и за компаниите, добиващи уран като Lakewood и Energy Fuels, Inc.
Сред привържениците на идеята е и Институтът за ядрена енергия, който от години търси помощ, като миналата година заяви, че е необходим 30% данъчен кредит за инвестиции в сектора, с който ще се преодолее „тежкото финансово напрежение“, предизвикано от пандемията от коронавирус.
Със затварянето на ядрената централа Indian Point на Entergy Corp. в Ню Йорк миналия месец броят на ядрените реактори, работещи в САЩ, се свива до 93 от 104 преди две десетилетия. Ако не бъдат направени промени в политиката, повече от половината ядрени мощности в страната ще бъдат изведени от експлоатация до 2030 г., според данни на Rhodium Group.