САЩ ще споделят милиони дози от ваксина на AstraZeneca с други страни, тъй като препаратът на британската фармацевтична компания все още не е получил одобрение за употреба в страната от Администрацията по храните и лекарствата, съобщава CNN.
Дозите ще бъдат предоставени на други нуждаещи се страни, след като ваксинационната кампания в САЩ напредва, а служителите от администрацията на президента Джо Байдън се чувстват уверени, че страната разполага с достатъчно дози за своето население.
Редица държавни лидери по света притискат Байдън да сподели въпросните дози, тъй като други страни все още не успяват да се снабдят с достатъчно количество ваксини, с които да инокулират своето население.
Индия е сред тези страни, като държавата в момента преживява един от най-тежките кризи по време на пандемията. Байдън и индийският министър-председател Нарендра Моди разговаряха по темата, въпреки че в прессъобщението, споделено от Белия дом, не се споменава за договорка за доставка на ваксини.
Поради засиленото запасяване с ваксини в САЩ, се очаква страната да се окаже с голям излишък на препарати в размер на стотици милиони дози. Някои от тях вече са били изпратени към Мексико и Канада.
Но „ваксинационната дипломация“ на САЩ е силно ограничена заради опасенията на президентската администрация, че съществуват непредвидени фактори, които могат да изискат използването на наличния запас от дози.
Други страни като Русия и Китай вече успяха да надминат САЩ при разпространението на ваксините, разширявайки влиянието си в региони като Югоизточна Азия.
По-рано в понеделник Европейската комисия, изпълнителната власт на Европейския съюз (ЕС), предприе официални правни действия срещу AstraZeneca поради недостатъчните доставки на ваксината на компанията.
AstraZeneca предизвика гнева на ЕС през януари, когато заяви, че няма да може да предложи на блока броя очаквани първоначално дози. До края на първото тримесечие компанията достави 30 милиона дози на страните от ЕС, вместо 100 милиона дози, заложени в нейния договор. Недостигът силно възпрепятства ваксинационните кампании в страните от ЕС. Брюксел се ядоса и заради факта, че закъснения в доставките за Великобритания и други държави няма.