Големият експеримент с работата от вкъщи, създаден от пандемията, раздели мненията в корпоративния свят и предизвика безкрайни дебати за това дали служителите работят по-ефективно от кухненската си маса, отколкото от офиса.
Но според ново проучване работата от вкъщи наистина ни прави по-продуктивни.
Заключенията показват, че този начин на работа ще увеличи производителността на американската икономика с 5% най-вече заради спестеното време за път. Също така бързото възприемане на нови технологии заради пандемията ще донесе дългосрочни икономически ползи и ще помогне при стимулирането на изоставащата досега продуктивност, която дълго време тежеше на световния растеж.
В изследването участват над 30 хил. американски служители и е в съавторство на трима учени от мексиканския технологичен институт ITAM, Станфордския университет и Чикагския университет.
Проучването разглежда дали новият начин на работа ще се задържи по-трайно, след като пандемията приключи. Според данните 20% от пълните работни дни ще са от вкъщи след пандемията при само 5% преди това.
Изследването е публикувано на фона на нови споразумения на компаниите за работа от вкъщи и отказ от скъпо офис пространство. HSBC Holdings Plc. обяви, че се отказва от личните офиси на мениджърския си екип в сградата London Canary Wharf, като вместо това те ще бъдат преобразувани в стаи за срещи с клиенти и пространства за съвместна работа. От Twitter Inc. също по-рано обявиха, че позволяват на своите служители да работят от вкъщи за постоянно.
Не всички обаче са така въодушевени от новия начин на работа. Главният изпълнителен директор на Goldman Sachs Group Inc. Дейвид Соломон нарече новия модел „отклонение“, което инвестиционната банка ще „поправи възможно най-бързо“. Според него особено ключово това е за новите попълнения в екипите.
За сметка на това Марк Зукърбърг, главният изпълнителен директор на Facebook, смята, че способността да се набират кадри далеч от офисите на компанията значително е разширила възможностите за търсене на таланти. Много от служителите на социалната мрежа ще продължат работа от вкъщи – при заплати, които са в унисон с местата, на които се намират.
Но работата от вкъщи също така подчерта и икономическите и расови разделителни линии в САЩ, тъй като много от нископлатените работни места – в подготовката на храна и други основни индустрии – не могат да се преобразуват в дистанционни, което увеличава и риска за тези работници от зараза с коронавирус.
Ползите от работата от вкъщи „ще се падат непропорционално на високо образованите и добре платените“, пише в изследването.
Друго заключение е, че пандемията е помогнала да се унищожи стигмата около работата от вкъщи за кариерното развитие. Според британско проучване, проведено в годините преди коронавируса, хората, работещи от вкъщи, е било значително по-малко вероятно да бъдат повишени.
При сегашната реалност обаче по-добрите от очакваното резултати, технологичните иновации и инвестиции, както и задържащият се страх от тълпи и зараза ще дадат нов тласък на промените в начина на работа, става ясно още от изследването.
В него се посочва още, че промяната към работа от дома ще доведе и до намаляване на разходите в централните части на големите градове с най-малко 5 до 10 процента спрямо предпандемичните нива.
„Промяната към работа от вкъщи също така ще има много неравномерни географски ефекти, намалявайки състоянието на градове като Сан Франциско, където има високи нива на вътрешни пътувания“, се казва в изследването.