Разходите на домакинствата в САЩ намаляха през февруари, а доходите се свиха, след като първоначалният тласък от икономическите стимули в началото на годината изчезна, съобщава Bloomberg.
Покупките на стоки и услуги са намалели с 1% в сравнение с предходния месец след ревизирания нагоре скок с 3,4% през януари, показват данни на Министерството на търговията. За сравнение, прогнозите бяха за спад от 0,8%. Личните доходи се свиха със 7,1%, докато ключовият показател за инфлацията остана стабилен.
Между два големи пакета с мерки в подкрепа на икономиката резултатите през февруари вероятно ще се окажат временни. Разходите и доходите се очаква да нараснат през март, тъй като милиони американци ще получат по 1400 долара директни плащания.
Към момента американското правителство е похарчило 325 млрд. долара за стимулиране на икономиката.
Подобно на голяма част от икономическите данни за февруари, лошото време може също да е ограничило разходите през месеца, като вероятно е повлияло на заплатите и отработените часове. Множество търговци и ресторанти временно бяха затворени заради зимните бури, а тежката зимни условия не позволиха на много американци в различни региони да напускат домовете си.
Личните разходи, коригирани спрямо инфлацията, са намалели с 1,2% през февруари след скок с 3% месец по-рано. Разходите за стоки са се свили с 3,3%. Разходите за услуги намаляват с 0,1%. Въпреки че номиналните разходи за комунални услуги и здравеопазване се повишиха, разходите за хранителни услуги записват спад.
Процентът на личните спестявания спадна до 13,6% от стимулирания осеммесечен връх от 19,8% през януари. Разполагаемите доходи след данъци и коригирани спрямо инфлация, са се понижили с 8,2% през миналия месец.
Индексът на потребителските цени, който Федералният резерв използва официално за определяне на целите си, се повиши с 1,6% през февруари в сравнение с година по-рано, което е най-големият ръст за една година, вследствие на увеличението на разходите за енергия.
Основният индекс на цените, който изключва по-променливите разходи за храна и енергия, се повиши с 1,4%, по-малко от ръста от 1,5% през януари.
Движението на инфлацията беше една от най-обсъжданите теми сред икономистите, политиците и пазарните участници, особено след приемането на пакета от помощи в размер на 1,9 трлн. долара по-рано този месец.
Но признаците за инфлацията временно ще бъдат повлияни от така наречените „базови ефекти“, което ще обхване и данните от март. Заради слабата инфлация в началото на пандемията ръстът на цените ще изглежда по-голям на годишна база.
Въпреки че Фед очаква всяко покачване на цените да се окаже временно, други изтъкват, че забавеното търсене, нарастващите разходи за материали и най-новият пакет от мерки могат да направят по-траен ценовия натиск.