Американският президент Джо Байдън подписа законопроекта за новия пакет от мерки на стойност 1,9 трилиона долара, предназначени за подпомагане на американците и стимулиране на пострадалата от коронакризата икономика, предаде Ройтерс.
Доминираната от демократите Камара на представителите в Конгреса даде окончателното си одобрение за законопроекта в сряда, осигурявайки на президента демократ много важна победа в първите месеци от управлението му, съобщава БТА.
„Това историческо законодателство има за цел да възстанови гръбнака на тази страна“, заяви Байдън, преди да положи подписа си под законопроекта, превръщайки го окончателно в закон.
Президентът подписа мярката преди планирано по-късно в четвъртък негово обръщение по повод навършването на една година от въвеждането на ограничителни мерки заради коронавируса.
Първоначално подписването беше планирано за петък, но началникът на канцеларията на Белия дом Рон Клайн каза, че то е било изтеглено по-рано, след като законопроектът пристигнал в президентството през изминалата нощ. „Искаме да действаме възможно най-бързо“, отбеляза Клайн в Twitter.
Мярката предвижда 400 млрд. долара за директни плащания на 1400 долара за повечето американци, 350 млрд. долара в помощ на щатските и местните власти, разширяване на данъчните облекчения за деца и увеличаване на финансирането за разпределение на ваксини.
Въпреки че много републиканци подкрепиха икономическите мерки при управлението на бившия президент Доналд Тръмп, нито един конгресмен от Републиканската партия не гласува за законопроекта в Камарата на представителите и в Сената. Това се случи, въпреки че допитвания показаха, че той е популярен сред избирателите, дори сред републиканците.
По данни от анкета на Ройтерс и Ipsos, проведена на 8 и 9 март, 70% от американците подкрепят плана, включително мнозинството демократи и републиканци. Сред републиканците петима от десетима души твърдят, че подкрепят плана, а девет от десет демократи също го подкрепят.