Администрацията на американския президент Джо Байдън обяви първите си санкции срещу Русия във вторник заради опита за отравяне и осъждането на опозиционния лидер Алексей Навални, предава Bloomberg.
Това е поредният знак за задълбочаване на напрежението между двете ядрени сили, коментира информационната агенция.
Наказанията - като тези, приети от Европейския съюз (ЕС), са насочени към висши руски служители на правоприлагащите органи, както и към съответстващите санкции, наложени от ЕС и Великобритания по-рано на други руснаци, свързани с президента Владимир Путин в отговор на опита за убийство на Навални.
Санкциите ще помогнат да се даде тон на отношенията на Джо Байдън с Путин, когото новият президент на САЩ заяви, че ще се третира по-скоро като противник.
Рублата се възстанови рязко, след като Bloomberg News съобщи за действията, и обърна по-ранните загуби, тъй като инвеститорите са насърчени от относително тесния обхват на санкциите.
САЩ настояват за освобождаването на Навални, неговите съюзници и други лица, задържани неправомерно в Русия, и за прекратяване на преследването на неговите поддръжници, коментира един от висшите служители на администрацията на Байдън на брифинг.
Външният министър на Русия Сергей Лавров заяви, че страната му "определено ще отговори" на новите ограничения, макар че не даде подробности.
Междувременно Съветът на ЕС днес обяви, че санкционира още четирима души от Русия, отговорни за сериозни нарушения на правата на човека, включително произволни арести и задържания, както и широко разпространеното и систематично репресиране на свободата на мирни събрания и сдружавания и свободата на мнение и изразяване в САЩ.
В „черния списък" на ЕС попадат ръководителят на Следствения комитет на Руската федерация Александър Бастрикин, генералният прокурор Игор Краснов, ръководителят на Националната гвардия Виктор Золотов и ръководителят на Федералната служба за затвора Александър Калашников. На четиримата им се забранява пътуването в ЕС и се замразяват техните активи. Освен това на лица и образувания в ЕС е забранено да предоставят средства на изброените, пряко или косвено.
Това е първият път, когато ЕС налага санкции в рамките на новия режим на ЕС за глобални санкции за правата на човека, който беше създаден на 7 декември 2020 г. Санкционният режим дава възможност на ЕС да се насочи към отговорните за действия като геноцид, престъпления срещу човечеството и други сериозни нарушения на човешките права или злоупотреби като изтезания, робство, извънсъдебни убийства, произволни арести или задържания.
Опозиционерът Алексей Навални се завърна в Русия през януари, след като беше лекуван в Германия заради атака с агента новичок през миналата година, припомня Bloomberg. Той бе задържан малко след кацането му на московското летище Шереметиево. След ареста му той беше осъден на 2,5 г. затвор с мотив, че е нарушил предишна условна присъда.
Байдън смята, че затварянето на Навални е политически мотивирано. Неговата администрация държи Москва на мушка и заради ролята на Русия в кибер атаката срещу SolarWinds Corp. Източник от администрацията във Вашингтон казва, че наказателните действия, свързани с хакването на SolarWinds, вероятно ще бъдат обявени до седмици.