В средата на юни миналата година шефът на Biontech Угур Сахин уверява, че никоя фармацевтична компания няма да „се позлати“ от ваксината срещу коронавируса. Няколко дни по-късно Европейската комисия получава строго поверително предложение от името на Pfizer и Biontech. То обяснява многословно колко сериозни са икономическите щети, причинени от пандемията, която струва на ЕС по 3,8 милиарда евро всеки ден и цели 1,4 трилиона евро за годината. Изходът от тази спешна ситуация бил само един – ваксина.
След това Pfizer/Biontech аргументират начина, по който фармацевтичните компании оправдават цените си от години: Според тази логика решаващият фактор е не колко са похарчени за изследвания и разработки, а колко голяма е медицинската полза от новия препарат. След това трябва да се измери цената. В офертата, подадена до ЕС („Expression of Interest “), се твърди: „Ако щетите за милиарди, причинени от пандемията, бъдат прехвърлени на „традиционен модел за рентабилност“, човек би стигнал до цена за доза ваксина, която „би била неподходяща по време на глобална пандемия“, пишат NDR, WDR и Süddeutsche Zeitung в свое разследване.
След това въведение Pfizer и Biontech представят уж щедра оферта: Двете компании предлагат на ЕС своята ваксина с получер шрифт на цена от 54,08 евро на доза, при закупуване на 500 милиона дози. Общо Pfizer и Biontech искат 27 млрд. евро за толкова ваксина, колкото за половината от населението на ЕС. Pfizer / Biontech уверяват в офертата, че ценовото предложение вече включва „най-високия процент отстъпка“, който може да предложат на индустриализирана страна.
С цена от 54,08 евро на ден ваксината на Biontech би била повече от двадесет пъти по-скъпа от доза от ваксината, която AstraZeneca разработи заедно с Оксфордския университет. „Мисля, че цената е съмнителна", критикува председателят на Лекарствената комисия към Лекарската камара в Германия Волф Дитер Лудвиг, предложението на Pfizer / Biontech. „Гледам на това като на стремеж към печалба, която по никакъв начин не е оправдана в настоящата ситуация на пандемия“.
Тези сравнително високи цени могат да хвърлят нова светлина върху нежеланието на някои страни от ЕС да придобият ваксината на Biontech през лятото. Някои от страните членки не само поставиха под съмнение ефективността на новата технология за иРНК и не са били склонно да предоставят на производителите на ваксини отказ от отговорност - те също така са искали по-ниски цени. Във всеки случай Волф-Дитер Лудвиг казва, че разбира ЕС: „Мисля, че беше редно да се поколебаем при толкова висока цена“. В интервю за Der Spiegel в началото на годината шефът на Biontech Угур Сахин разкритикува преговорите с ЕС: „Процесът в Европа със сигурност не беше толкова бърз и ясен, колкото преговорите с други страни", каза шефът на компанията. „Очевидно наддело впечатлениет: Ще се наситим, няма да е толкова лошо и ще контролираме вируса. Бях изненадан".