Основните щатски индекси започват новата седмица възходящо, тласкайки продължаващото рали до нови рекордни нива, като инвеститорите остават оптимисти за нови COVID стимули и за възстановяването на икономиката, предава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Indistrial Average прибавя 147,78 пункта към стойността си и достига ниво от 31 295,35 пункта. Широкият измерител S&P 500 е нагоре с 0,47% до ниво от 3905,18 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite напредва с 0,73% до ниво от 13 956,93 пункта.
Финансовият министър Джанет Йелън призова Конгреса в неделя да приеме плана за стимули на президента Джо Байдън, като заяви, че ако го направи, САЩ може да се върнат към пълна заетост до 2022 г.
„Няма никаква причина, която да налага да преминаваме през дълго, бавно възстановяване“, заяви Йелън в интервю за CNN. „Очаквам, че ако този пакет бъде приет, ще се върнем към пълна заетост догодина“, допълни тя.
Сенатът и Камарата на представителите приеха резолюция за бюджета в петък, започвайки процеса по помиряване, който трябва да позволи прокарването на спасителния пакет на Байдън на стойност 1,9 трлн. долара в контролирания от демократите Сенат с обикновено мнозинство. Пакетът включва стимулиращи чекове на стойност 1400 долара, допълнителни помощи при безработица, ваксина срещу COVID-19 и средства за тестове.
„Продължаваме да сме в бичи пазар в началните фази на икономическо възстановяване, което набира инерция“, коментира Майкъл Уилсън, главен стратег за американските капиталови пазари в Morgan Stanley. „Продължаваме да препоръчваме акции, които ще се възползват най-много от подобряването на икономическата среда с разпространението на ваксините и възобновяването на нормалните дейности“, допълва той.
В понеделник цената на биткойна достигна исторически връх от над 44 хил. долара, след като Tesla съобщи, че е направила покупки на дигиталния актив на обща стойност 1,5 млрд. долара и допълни, че скоро ще приема биткойн като разплащателно средство за продуктите си.
Основните индекси отвъд Океана записаха най-добрата си седмица от ноември м. г. насам, след като пазарът се отърси от страховете, породени от трескавата спекулативна търговия. Миналия петък S&P 500 затвори на рекорден връх и прибави 4,2% към стойността си за седмицата, а Dow и Nasdaq Composite напреднаха със съответно 3,6% и 5,4%.
В същото време Russell 2000 записва най-дългата си поредица от дневни ръстове от май насам и прибави 7,7% към стойността си миналата седмица, постигайки най-доброто си седмично представяне от юни.
Байдън си поставя за цел да осигури най-малко 100 млн. ваксини срещу COVID през първите сто дни от мандата си, но предупреди, че ще постигането на стаден имунитет в САЩ ще бъде много трудно до края на лятото.
„Икономиката вероятно ще буксува в краткосрочен план, докато ваксините се разпространят сред населението, но ще е необходим епичен, непредвидим провал в разпространението на различните ваксини, за да предотврати по-силното от повечето очаквания задвижване на икономическия двигател“, смята Том Дуайър, главен пазарен стратег в Canaccord Genuity.
В същото време предстои още една натоварена седмица за отчетите, като 78 компании от S&P 500 трябва да обявят резултатите си за тримесечието, включително Twitter, GM, Coca-Cola и Disney. От 286 компании в S&P 500, които са обявили резултатите си за четвъртото тримесечие, 83,6% са надминали очакванията на анализаторите, сочат данни на Refinitiv.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 1,158% и 1,947%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, се понижава минимално с 0,04% до 91,01 пункта. Еврото и паундът остават на нивото си от края на миналата седмица от съответно 1,204 долара и 1,373 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняват с 1,16% до 105,19 йени за долар.
На стоковите пазари цената на петрола достигна най-високото си ниво от малко над една година насам благодарение на съкращенията на добива от ключови производители и надеждите за допълнителни мерки за стимулиране на американската икономика, които да засилят търсенето.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поскъпват с 87 цента до 60,21 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI са нагоре с 90 цента до 57,75 долара за барел.
Американските фючърси върху златото прибавят 1,3% до 1836,50 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17,50 ч. българско време.