Пол Кругман е един от най-известните критици на предишната американска администрация - а опасността, която носителят на Нобелова награда виждаше в революцията на Тръмп, все още не е предотвратена.
„Ако републиканците спечелят следващите президентски избори, това вероятно ще бъде краят на американската демокрация“, предупреждава Кругман в интервю за германския икономически всекидневник Handelsblatt. Това според него се дължи главно на тежкото състояние на Републиканската партия, която не се разделя от Тръмп.
„Политическата и социална среда е все още същата. Има големи слоеве от населението, които са лоялни към Тръмп и отричат легитимността на Байдън. Това важи дори за членове на Конгреса. Освен това за Байдън няма да е лесно да прилага законите. Демократите имат мнозинство и в двете камари, но то е много слабо. Така че трябва да се каже: Не можем толкова лесно да избягаме от сянката на Тръмп“, предупреждава икономистът.
Америка изгуби невинността си, пояснява Кругман. „Истината е, че и през 2009 г. бяхме страната, която сме днес. Но мнозина вярваха, че можем да предотвратим разделението в страната. Това беше илюзия. През последните дванадесет години се случи много - и не много добро. Не мисля, че разделението може да бъде преодоляно. Проблемите ще останат при нас дълго време. Но Байдън е подходящият човек поне да се бори срещу него. Той е умерен, не поляризира и е много решителен. Някои смятат, че е действал твърде плахо или се е опитвал твърде дълго да направи компромиси, които не са възможни. Но засега той изглежда много по-решителен от Обама“, казва Кругман
Той се надява на старта на дейността на администрацията на новия президент. „Вероятно ще настъпи краят на пандемията и Байдън е твърдо решен да изпълнява програмата си“, казва Кругман. Стимулиращият пакет от 1,9 трилиона долара, който Конгресът вече прие, щял да даде голям тласък на икономиката.
Нюйоркчанинът не се притеснява от свързания с него висок национален дефицит. Напротив: той призовава за преоценка на националните дългове.
От друга страна Кругман е критичен към скорошната турбуленция на фондовите борси. Бумът около акциите на търговеца на компютърни игри Gamestop показа, че „ние сме развили манталитет на балоните. Хората стигнаха до извода, че с акции и други активи могат да се случат чудодейни неща“.