fallback

Повторя ли GameStop дотком балона?

При сериозен крах и загуби на инвестиции в акциите на американската компания може да има нови регулации, очаква портфолио мениджърът Ивайло Иванов

14:25 | 01.02.21 г.

"Борсовите развития около GameStop наподобяват тези, които се случиха в края на 90-те години по време на дотком балона, когато все повече и повече хора започнаха да се интересуват от пазара и да си мислят, че е лесно да се изкарат пари на борсата", припомни той.

Според него разликата между сега и тогава се изразява в използването на повече левъридж, като обемът на изтъргуваните коопции е "феноменален".

"Дребните инвеститори трябва да разберат как работи пазарът... Когато е налице огромен брой трейдъри, които закупуват огромен брой коопции, се получава ефектът на самосбъдващо се пророчество и цената може да се покачи значително", анализира ситуацията Ивайло Иванов.

Той смята, че това е една от основните причини, поради която „сравнително малко на брой индивидуални трейдъри с малък капитал задвижиха това колело“.

„Никой не очакваше една акция, която струваше около 4-5 долара, да се изстреля до 400 долара за толкова кратко време, и обемът на търговия да бъде по-мащабен от този на S&P 500", посочи портфолио мениджърът.

Иванов допълни, че форумът WallStreetBets в Reddit вече е сериозен фактор и е едната от много социални мрежи, които имат влияние върху фондовия пазар.

"80% от акаунтите в WallStreetBets обаче са на ботове", разкри той.

По думите на Иванов е напълно възможно Kомисията по ценни книжа и борси (SEC) да започне разследване за пазарни манипулации.

"Ако има сериозен крах и много хора загубят инвестициите си в GameStop, това ще доведе до нови регулации, които най-вече ще се изразяват в затрудняване на покупко-продажбата на акции и повече институционален контрол върху публикуването на дадена информация за определена позиция по подобие на промяната в законодателството след фалита на Enron", прогнозира Иванов.

Той коментира и ограничаването на търговията с акции на GameStop от страна на някои брокери, сред които Robinhood, като уточни, че причината се съдържа в десетократното увеличение на депозитите на клиринговите къщи, завършващи сделките.

"Много от тези брокери нямаха достатъчно пари да покрият сделките с клиринговите къщи и затова се наложи Robinhood да привлече спешно 1 млрд. долара капитал", уточни портфолио мениджърът.

Иванов засегна и темата за потенциално отдръпване от късите продажби на пазара, като коментира, че е възможен подобен сценарий, но "няма нищо лошо да се предоставя възможността за търговия с акции на късо".

"В крайна сметка всяка една къса позиция след известно време ще бъде купена - това е единственият начин тя да бъде затворена. При корекция на пазара от примерно 30-50% точно късите инвеститори са тези, които го спасяват, покривайки си позициите и купувайки на печалба", заяви портфолио мениджърът.

Какво припомни Уорън Бъфет за пазарите? Ще има ли изненада за индивидуалните инвеститори, които поемат рискове?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:45 | 13.09.22 г.
fallback