„Всеки хедж фонд има определени стратегии, за да създаде възвръщаемост над пазарната. Късите позиции са легитимна стратегия, която се заема, когато една компания не е толкова добра, колкото всеки смята“, посочи той.
Финансовият анализатор обясни, че самото съществуване на къси позиции позволява на пазарите да функционират много по-ефикасно, отколкото, ако „можехме само да купуваме или да си закриваме позицията“.
„Всеки трябва да си направи своите анализи спрямо позицията, която иска да заеме. За съжаление сега виждаме едно импулсно купуване и това е видно от големия брой купувания без определена причина“, смята Мехмед Дикме.
Той е на мнение, че е възможно тези малки инвеститори да се опарят в бъдещето, когато излезе шестмесечният или годишният отчет на GameSpot, и се види, че приходите и печалбата на компанията не отговарят на тази висока цена.
„Малките инвеститори трябва да се обърнат към професионални мениджъри или фондове, които да им помогнат да си изградят балансирано портфолио, което да им дава добра възвръщаемост - не от днес за утре, а за по-дълго време“, съветва експертът.
По думите на Дикме Wall Street трябва да си вземе поука от това, че пластовете във финансовите услуги и на пазарите по света се променят от брокери като Robinhood, които позволяват на индивидуалните инвеститори да заемат позиции.
„При заемането на къси позиции в бъдеще големите инвеститори трябва да имат много по-добър риск мениджмънт, който да им помогне да се покрият при следващи такива движения“, коментира финансовият анализатор.
Какви са изводите и поуките от случая на GameSpot? Защо някои хедж фондове загубиха след реалито на акциите на GameSpot и още няколко къси позиции? Интересува ли се младото поколение на САЩ от Robinhood? GameSpot или GameoOver са хедж фондовете на Wall Street? Кои стратегии ще набират скорост на пазарите?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.