fallback

Щатските индекси отстъпват от рекордния си връх*

Dow Jones губи над 200 пункта в началото на петъчната сесия

18:09 | 22.01.21 г.

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Основните щатски индекси отстъпиха от рекордните си нива, тъй като инвеститорите преосмислят перспективите за амбициозния план на президента Джо Байдън за стимулиране на икономиката, предава CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отписва 206,46 пункта от стойността си и достига ниво от 30 769,55 пункта. Широкият измерител S&P 500 е надолу с 0,42% до равнище от 3836,38 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite се понижава с 0,23% до ниво от 13 499,39 пункта.

Технологичният показател и S&P 500 достигнаха рекорден връх в края на сесията в четвъртък. Dow отбеляза рекорд в средата на търговията, но в крайна сметка завърши със спад.

Книжата на IBM, която е част от Dow, поевтиняват с над 9%, след като компанията обяви по-слаби от очакванията на анализаторите приходи от продажби през четвъртото тримесечие. Приходите на компанията са намалели с 6% на годишна база, записвайки четвърто поредно тримесечие на спад. Цената на акциите на Intel се понижава със 7% след скока с 6% в четвъртък, когато компанията обяви по-добри от очакванията резултати.

Надеждите за силен сезон на отчетите на най-големите комуникационни и технологични компании в страната тласкат нагоре цената на акциите на компаниите с най-голяма пазарна капитализация, а основните индекси са близо до рекордни върхове в по-кратката работна седмица заради Деня на Мартин Лутър Кинг в понеделник.

Книжата на Microsoft поскъпват с още 2% в петък, с което общият им ръст за седмицата достига 8%. Цената на акциите на Facebook и Apple нараства силно със съответно 15,5% и 8,1% тази седмица. Двете компании са на зелена територия и в петък. Големите технологични компании трябва да обявят отчетите си идната седмица.

В маркоикономически план все повече републиканци изразяват съмнения за нуждата от нов пакет от стимули, особено на стойност 1,9 трлн. долара като предложения от Байдън. В същото време сенаторът от Демократическата партия Джо Манчин критикува размера на новия предложен пакет от стимулиращи чекове. Несъгласие от която и да е партия засилва натиска върху Байдън, който встъпи в длъжност с малко мнозинство в Конгреса.

„Политическата реалност във Вашингтон започва да се отразява на пазарите и става все по-неясно кога амбициозните планове на демократите за стимулиране на икономиката ще се превърнат в закон“, коментира Том Есей, основател на компанията Sevens Report.

Циклични сектори, които биха се възползвали най-много от допълнителни стимули, изостават от по-широкия пазар тази седмица. Енергийният и финансовият сектор са изгубили над 1% от началото на седмицата, а секторът на суровините също е надолу. Тези сектори са причина за спадовете на пазара и в петък.

В същото време технологичните компании, чийто ръст на приходите не зависи толкова от фискални стимули, са сред най-поскъпващите на Wall Street.

S&P 500 е нагоре с още 2% от началото на годината, след като записа ръст от 16% през миналата година, но някои инвеститори смятат, че пазарът се развива изпреварващо, тъй като в бъдеще са вероятни спънки при разпространението на ваксините и повторното отваряне на икономиката.

Въпреки слабото представяне в петък основните щатски индекси са напът да запишат печеливша седмица. S&P 500 се повишава с 2,2%, Dow е нагоре с 0,6%, а Nasdaq прибавя 3,8% към стойността си.

В същото време в петък комисия на Сената подкрепи с голямо мнозинство бившия гуверньор на Фед Джанет Йелън като финансов министър на Байдън. Ако бъде утвърдена, тя ще стане първата жена, която ще оглави министерството.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава до съответно 1,096% и 1,861%.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, е нагоре с 0,07% до 90,19 пункта. Еврото поскъпва с 0,09% до 1,217 долара, а паундът поевтинява с 0,46% до 1,367 долара. Спрямо йената щатските пари прибавят 0,28% към стойността си до 103,77 йени за долар.

На стоковите пазари цената на петрола се понижава, отстъпвайки от 11-месечния си връх от миналата седмица заради притесненията, че новите ограничения в Китай заради пандемията ще намалят търсенето на гориво в най-големия вносител на петрол в света.

Контрактите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняват с 1,46 долара до 51,68 долара за барел. Фючърсите върху международния бенчмарк Брент отбелязват спад с 1,33 долара до 54,77 долара за барел.

Американските фючърси върху златото записват понижение с 0,9% до 1849,50 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 17,25 ч. българско време. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:42 | 12.09.22 г.
fallback