fallback

Добрият старт на сезона на отчетите оцвети борсите в САЩ в зелено

Акциите на технологичните компании се възстановиха от лошото си представяне миналата седмица

23:32 | 19.01.21 г.
Автор - снимка
Създател

Американските индекси завършиха борсовия ден с ръстове, възстановявайки се от една тежка седмица. Доброто представяне е свързано с настроенията на инвеститорите след днешните резултати от започналия сезон на отчетите, както и заради сигналите за нови големи стимули и за по-бързо разпространение на ваксините в бъдеще, пише CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се изкачи със 116,26 пункта, или 0,4% до 30 930,52 пункта.

Широкият измерител S&P 500 напредна с 0,8%, или 30,66 пункта, достигайки 3798,91 пункта, воден от енергийния сектор и от сектора на комуникационните услуги.

Технологичният Nasdaq Composite се представи най-добре, нараствайки с 1,5% до 198,68 пункта, до 13 197,18 пункта.

Акциите на част от големите технологични компании се възстановиха от значителния си спад през миналата седмица. Книжата на Facebook и Alphabet записаха съответно 3,9% и 3,3% повишение на стойността си, докато при Microsoft то достигна 1,8%. Apple и Amazon също завършиха с ръстове.

Акциите на Goldman Sachs изтриха първоначалния скок на цената си и в крайна сметка записаха 2,3% понижение, въпреки че банката успя да надмине очакванията за печалбата и приходите си за четвъртото тримесечие.

Стойността на книжата на Bank of America се потопи с 0,7%, след като банката отчете тримесечни приходи, които не отговориха на очакванията. Печалбата обаче се оказа малко по-висока от прогнозираната.

Първата седмица от сезона на отчетите показа исторически висок дял на надминаване на очакванията. 88% от компаниите от S&P 500, които обявиха финансовите си резултати, които се оказаха над прогнозите, сочат данни на Bank of America.

По-рано днес Джанет Йелън, която беше номинирана от Джо Байдън за министър на финансите и която е бивш председател на Федералния резерв на САЩ, се яви пред финансовата комисия към Сената. Тя призова федералното правителство за насочване към по-големи стимули, които да подкрепят икономиката.

„Нито новоизбраният президент, нито аз, предлагаме този пакет без да отчитаме дълговото бреме на страната. Но в момент, в който лихвените проценти са на исторически ниско ниво, най-умното нещо, което можем да направим, е да действаме мащабно“, обяви Йелън. „Вярвам, че ползите значително ще надхвърлят разходите, особено ако се грижим да помагаме на хора, които от много дълго време се справят зле“.

Миналата седмица Байдън, който трябва да встъпи в длъжност в сряда, представи своя план за стимулиране на икономиката, който е на стойност 1,9 трлн. долара. Всичко това се случва в момент, в който страната се опитва да се справи с пандемията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:00 | 12.09.22 г.
fallback