fallback

Wall Street опитва да се отърси от загубите в понеделник*

Основните щатски индекси започват с лек ръст днешната търговия

18:45 | 12.01.21 г.

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Основните щатски индекси започват сесията във вторник с леки ръстове, а трейдърите са под влиянието на растящите лихви и потенциално възстановяване на икономиката от коронавирусната пандемия, предава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибавя 49,15 пункта към стойността си и достига ниво от 31 057,84 пункта. Широкият измерител S&P 500 е нагоре с 0,13% до ниво от 3803,9 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite прибавя 0,22% към стойността си и достига равнище от 13 064,55 пункта.

Книжата на Intel и Chevron поскъпват с по над 2% и тласкат Dow нагоре. Цената на акциите на повечето банки се повишава, като Goldman Sachs, Bank of America, JPMorgan Chase и Wells Fargo прибавят по над 2%.

Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа нараства до 1,184%, достигайки най-високото си ниво от март насам. Доходността по 30-годишните облигации също се покачва до 1,911%.

„Има краткосрочна промяна на тона на пазара“, коментира Грегъри Фаранело, ръководител на звеното за инвестиции в САЩ на компанията AmeriVet Securities. „Пазарите променят мисленето си, вниманието сега се насочва към растеж и инфлация, а може би комбинация от двете“, допълва той.

Ръстът на основните щатски индекси се случва в момент, когато демократите си осигуриха мнозинство както в Камарата на представителите, така и в Сената, отваряйки вратата за допълнителни фискални стимули. Миналата седмица избраният за президент Джо Байдън обеща да задейства икономически стимули, които по думите му ще бъдат „в размер на трилиони долара“.

Но тези перспективи предизвикват безпокойство сред някои инвеститори, че ралито на пазара до рекордни върхове може да е стигнало твърде далеч, твърде бързо.

Главният изпълнителен директор на DoubleLine Capital Джефри Гундлач посочи в понеделник, че стойностите на акциите са твърде високи спрямо историческите стандарти и са подкрепени единствено от мерките за стимулиране на икономиката на Федералния резерв. Съотношението цена/печалба на S&P 500 беше 22,7, близо до най-високото си ниво от 2000 г. насам.

Щатските индекси записаха губеща сесия в понеделник. „В исторически план, когато индикатори за инерцията и нагласите са толкова разтегнати, пазарът преминава през период на консолидация“, казва ръководителят на инвестиционните анализи в Nationwide Марк Хакет.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава леко с 0,1% до ниво от 90,38 пункта. Еврото поскъпва минимално с 0,09% до 1,216 долара, а паундът прибавя 0,82% към стойността си до 1,363 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняват с 0,07% до 104,16 йени за долар.

На стоковите пазари цената на петрола достига 11-месечен връх и се насочва към 57 долара за барел, тъй като затягането на предлагането и очакванията за спад на американските наличности компенсират безпокойството от растящите случаи на коронавирус в глобален план.

Контрактите върху международния бенчмарк Брент, добиван в Северно море, поскъпват със 78 цента до 56,44 долара за барел, след като по-рано достигнаха 56,75 долара, най-високото ниво от миналия февруари. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI са нагоре с 69 цента до 52,93 долара за барел.

Американските фючърси върху златото поевтиняват с 0,5% до 1841,80 долара за тройунция.

*Информацията е актуална към 18 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:41 | 08.09.22 г.
fallback