Със забранен достъп до социалните медии и изоставен от някои служители след подбуждането към бунт на Капитолия, президентът на САЩ Доналд Тръмп и намаляващият кръг от близки до него съветници планират предизвикателна последна седмица на власт, твърди Bloomberg, позовавайки се на запознати източници.
Тръмп е уверен, че вицепрезидентът Майк Пенс и членовете на неговия кабинет няма да се опитват да го отстранят съгласно 25-ата поправка, твърдят източници. Пенс пренебрегва идеята да се опита да използва този механизъм, за да прогони Тръмп от Белия дом, казва запознат със случващото се.
Президентът и някои негови съюзници също така вярват, че демократите прекаляват в опитите си предизвикат импийчмънт заради подбудителството му в рамките на щурма на Капитолия в сряда и смятат, че подобно решение от страна на Сената (за импийчмънт) при всички случаи е малко вероятно.
Съветник нарича разглеждането на импийчмънта от страна на демократите „политически дар“ за Тръмп. Пенс не е обсъждал възможността да се позове на 25-ата поправка, освен в частни разговори, когато е отхвърлял този подход като невъзможен.
Тръмп и Пенс обаче не са разговаряли от сряда, когато вицепрезидентът бе евакуиран от Капитолия, след като сградата беше щурмувана от привържениците на президента, По време на атаката Тръмп не се е поинтересувал за безопасността на Пенс, съобщава NBC News, позовавайки се на двама вътрешни лица. Някои от бунтовниците бяха заявили, че искат Пенс да бъде линчуван.
Сенаторът Джеймс Инхоф от Оклахома заяви пред вестник Tulsa World, че „никога не е виждал Пенс толкова ядосан“, колкото е бил, след като бе оплют от Тръмп, че не се е намесил в Конгреса при преброяването на гласовете на Изборната колегия. Тръмп написа в Twitter, че на Пенс му липсва „смелост“.
Граничната стена
Тръмп планира да прокара последните дни от четирите си години на поста, като подчертае онова, което според него са най-големите му постижения, включително стрената, която администрацията му изгради поне на част от американската граница с Мексико. Във вторник се очаква пътуване до Аламо, Тексас, близо до границата, казва говорител на Белия дом.
Тръмп също подготвя поне още един кръг за помилвания и ще опита последен път да ускори усилията на администрацията си да накара Big Tech да се „върне в правия път“, казват източниците, въпреки че не е ясно какво може да направи.
В обобщение, това е последен опит да се реабилитира наследството на Тръмп, след като негови поддръжници нахлуха в Капитолия в сряда, в резултат на което загинаха петима, включително полицай.
Тръмп не дава никакви индикации, че обмисля да подаде оставка, както настояват много демократи и някои републиканци. В събота малка група от републиканци от Сената е писала до Джо Байдън, молейки го да убеди говорителя Нанси Пелоси да отстъпи от настояването си за импийчмънт като „маслинова клонка“ в интерес на националното единство.
На карта са заложени политическата и законната отговорност на президента. Демократите от Конгреса са бесни от бунта в Капитолия и са решени да държат президента отговорен. Някои републиканци заявиха, че действията му заслужават импийчмънт, включително сенаторът Пат Тоуми от Пенсилвания.
Федералните прокурори също не изключват възможността да обвиняват Тръмп, наред с други неща, за ролята му в щурма на Капитолия, като същевременно обещават, че продължаващото разследване няма да бъде политически мотивирано.
Мненията на Тръмп по темата обикновено не биха били голяма тайна. Но без неговия акаунт в Twitter @realDonaldTrump и след неуспешните опити да публикува от алтернативни акаунти, над Белия дом застина зловеща тишина.
Тръмп е разговарял с помощници, включително Марк Медоус, Джаред Кушнер, Дан Скавино и Кейли МакЕнани, поясняват източници. Извън Белия дом също има нарастващо искане за прогонване на Тръмп преди края на мандата му. Около 57% от американците искат незабавното отстраняване на президента, установи проучване на Reuters/Ipsos, публикувано в петък, докато близо 70% не одобряват действията на Тръмп, довели до бунта в Капитолия.
Дискусиите за импийчмънт или отстраняване от длъжност биха направили Тръмп мъченик за базата му от фенове, твърди анализатор. Ако вицепрезидентът стартира усилия да го отстрани, това само би подсилило твърденията на Тръмп, че „дълбока база“ на правителствените бюрократи отдавна се стреми да му се противопостави, казва друг.
Между опитите за импийчмънт и цензурата на Тръмп от страна на социалните медии президентът и неговите съветници смятат, че неговите поддръжници са единни. Тръмп смята, че импийчмънтът може да има ефекта на бумеранг върху демократите, казва източник, докато друг го отхвърля като последния лов на вещици от страна на Демократическата партия.
Тръмп и неговият екип ще отговорят на забраната в Twitter през последната му седмица на поста, като се позоват на борбата му срещу цензурата на републиканците от страна на големите технологични компании. Президентът отдавна настоява Конгресът да отмени раздел 230, от който компаниите за социалните медии зависят, за да бъдат освобождавани от отговорност, след като позволят относително неограничена реч на своите платформи. Той вероятно ще засили този призив, макар че встъпването в длъжност на Байдън на 20 януари и превземането на Сенатите от страна на демократите се очаква да засегне перспективите за каквато и да е промяна в закона засега. Тръмп е подготвил няколко изпълнителни заповеди, свързани с големите технологични компании, но не е ясно дали ще бъдат издадени те, казва източник пред Bloomberg. Не е ясно дали екипът на Тръмп все още се подготвя за процес за импийчмънт в Сената. Адвокатът на Белия дом Пат Циполоне няма да участва в подобен процес, след като ръководеше защитата на Тръмп по време на първия опит за импийчмънт преди година, отчасти защото работата му завършва с встъпването в длъжност на Байдън, пояснява запознат с въпроса. Заместник-адвокатът Пат Филбин също няма да участва, казва източникът.
Личният адвокат на Тръмп, Руди Джулиани, не е отговорил на молбите за коментар по темата от Bloomberg. Нито Алън Дершовиц, почетен професор в Харвардския юридически факултет, нито Джей Секулоу, външен адвокат, които представляваха Тръмп на първия му процес за импийчмънт.
Сенатът няма да се събере на заседание до 19 януари, а лидерът на републиканската партия Мич Макконъл заяви в петък в бележка до колегите си, че процесът не може да започне преди тази дата, освен ако всички 100 сенатори не се съгласят за това - изключително малко вероятно, тъй като Тръмп все пак има съюзници сред републиканците в камарата.