fallback

Демократите искат импийчмънт на Тръмп, ако не подаде веднага оставка

Те се готвят за действия, но не е сигурно дали ще имат достатъчно време и нужната подкрепа

10:34 | 09.01.21 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Демократите от Камарата на представителите се готвят да започнат процедура по импийчмънт срещу Доналд Тръмп, ако той сам не подаде незабавно оставка. Това заяви председателят на Камарата Нанси Пелоси от Демократическата партия, цитирана от Bloomberg.

Държавният глава се намира под натиск от представители и на двете основни партии в САЩ заради подстрекателството си към неподчинение и обвиненията във фалшифициране на изборните резултати, довели до щурма срещу Капитолия в сряда.

В петък Пелоси заяви, че демократите „ще запазят всяка възможност“ да принудят Тръмп да напусне поста си. Това ще стане или чрез 25-та поправка (прилага се, когато президентът не може да изпълнява функциите си, най-вече по болест, и за това трябва да свидетелства вицепрезидентът и други приближени – бел. ред.), или чрез импийчмънт. Тя посочи още, че е инструктирала Комисията по правилата за прилагане на законодателството да е готова да пристъпи към действие, но не каза, че ще има конкретни гласувания.

„С голямо уважение нашите обсъждания ще продължат“, каза тя в изявление. Ако демократите изпълнят заканата си, Тръмп ще стане първият американски президент обект на импийчмънт два пъти.

Текстът на предложеното решение за отстраняване на Тръмп съдържа един-единствен член, обвиняващ държавния глава в „подбуждане на бунт“, в който се казва, че той е извършил тежки престъпления, като „умишлено подстрекаване към насилие срещу правителството на Съединените щати“.

Междувременно по-рано през деня избраният за следващ президент Джо Байдън заяви, че демократите няма смисъл да се занимават с импийчмънт, тъй като поемането на поста на 20 януари ще е най-бързият начин Тръмп да бъде премахнат от поста.

„Ако беше преди шест месеца, трябваше да правим всичко по силите си, за да го махнем от поста“, каза Байдън. „Но сега съм фокусиран върху това ние да поемем контрола като президент и вицепрезидент на 20-и“, посочи той.

Пелоси и лидерът на демократите в Сената Чък Шумър са говорили отделно по телефона с Байдън. В изявлението на екипа на бъдещия президент не се споменава за обсъждания на действия срещу Тръмп.

Опитът за импийчмънт на Тръмп би бил надпревара с времето, както и с разделенията в Републиканската партия за това как да бъдат сдържани действията му през последните му дни на поста. Камарата на представителите ще има само дни да действа, преди Байдън да встъпи в длъжност, като не е сигурно и дали Сенатът ще успее да предприеме действия в рамките на седмица. Също така отстраняването на Тръмп ще изисква подкрепата и на значителен брой сенатори от Републиканската партия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:46 | 10.09.22 г.
fallback