fallback

Четирима души са загинали по време на щурма на Капитолия

Вашингтонската полиция съобщи, че са били открити две самоделни бомби, едно дългоцевно оръжие и коктейл „Молотов“

09:44 | 07.01.21 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Четирима души са загинали по време на насилствената окупация на сградата на Конгреса във Вашингтон от привърженици на президента Доналд Тръмп в сряда, съобщи началникът на полицията в американската столица Робърт Конти, предаде БТА.

Той уточни, че в тях са включени жена, която е била застреляна от полицията на Капитолия, и още трима, които са починали „при спешни медицински случаи“.

Жената е била простреляна, когато тълпата се опитала да нахлуе през барикадирана врата на Капитолия, отбранявана от въоръжена полиция от другата страна. Тя е била откарана в болница с огнестрелна рана и по-късно е починала.

Вашингтонската полиция съобщи, че са били открити две самоделни бомби, едната пред Демократическия национален комитет, а другата пред Републиканския национален комитет. На територията на Капитолия са намерени още едно дългоцевно оръжие и коктейл „Молотов“.

Заради събитията от сряда кметът на Вашингтон Мюриъл Баузър удължи извънредното положение в града с 15 дни, т.е. до 21 януари, предаде ТАСС.

Указът на кмета допуска при нужда да бъде задействана помощ на федерално равнище.

Извънредното положение ще бъде в сила до 15 ч. на 21 януари, т.е. ще засегне церемонията по встъпването в длъжност на новия президент Джо Байдън на 20 януари.

Вашингтонската полиция съобщи, че при размириците в Капитолия са били арестувани 52 души, предаде Ройтерс.

Междувременно бивши американски президенти осъдиха насилието, избухнало във Вашингтон. Бившите американски лидери - от Джими Картър до Барак Обама - определиха случилото се като срам и трагедия и разкритикуваха поведението на Тръмп, обвинявайки го, че е подпалил „фитила на бунта“, предаде Франс прес.

„Историята ще си спомня за насилието в Капитолия, насърчено от един президент, който не престана да лъже за изхода от изборите, като за един момент на безчестие и на позор за нашата страна“, заяви бившият президент, демократът Барак Обама.

Бившият президент, демократът Бил Клинтън, пък определи случилото се като „безпрецедентна атака“ срещу американските институции, подхранвана от „отровна политика, продължила над четири години“. „Фитилът бе подпален от Доналд Тръмп“, обобщи бившият държавен глава.

„Това е една национална трагедия и случилото се не е показателно за това какви сме ние като нация“, заяви бившият президент Джими Картър, който призова за мирно развитие на събитията.

Бившият републикански президент Джордж Буш-младши пък заяви, че нахлуването на привърженици на Тръмп в Конгреса в продължение на няколко часа е събитие, достойно за „една бананова република“.

„Потресен съм от безотговорното отношение на някои политически лидери от изборите насам и от липсата на уважение, засвидетелствана днес към нашите институции, нашите традиции и нашите сили на реда“, подчерта Буш-младши.

По-късно през деня, на подновената сесия на двете камари на американския Конгрес, сенатори републиканци отказаха да се присъединят към съпартийците си от Камарата на представителите и да оспорят утвърждаването на гласовете на електорите от щата Джорджия, предаде ТАСС. Електорите от Джорджия обявиха Джо Байдън за победител на президентските избори на 3 ноември.

В резултат на отказа на сенаторите републиканци Конгресът утвърди победата на Байдън в този щат.

Същевременно републиканци от Конгреса протестираха срещу утвърждаването на резултатите от президентските избори в щата Пенсилвания. Против утвърждаването се обявиха депутатът от Камарата на представителите Скот Пери и сенаторът от щата Мисури Джош Хоули.

Председателят на сесията, вицепрезидентът Майк Пенс прие тези възражения. Сега двете камари на Конгреса по отделно ще разгледат въпросното оспорване в продължение на два часа и ще гласуват по него.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:26 | 12.09.22 г.
fallback