Основните щатски индекси записаха ръст във вторник, компенсирайки част от големите си загуби от предходната сесия, тъй като трейдърите очакват силно възстановяване на световната икономика, предава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average прибави 167,71 пункта към стойността си и достигна ниво от 30 391,60 пункта. Широкият измерител S&P 500 напредна с 0,7% до 3726,86 пункта, а технологичният показател Nasdaq Composite е нагоре с близо 1% до равнище от 12 818,96 пункта.
Boeing беше най-добре представилата се компания в Dow с ръст на цената на акциите й от 4,4%. Енергийният сектор напредна с 4,5% и записа най-големия си еднодневен скок от 4 декември насам, след като Саудитска Арабия се съгласи на доброволно свиване на добива през февруари и март.
Книжата на Chevron поскъпнаха с 2,7%. Новината тласна и американските петролни фючърси нагоре с 4,9%, като те за кратко преминаха границата от 50 долара за барел за първи път от февруари м. г.
Институтът за управление на доставките съобщи, че индексът му на промишленото производство е нараснал до 60,7 пункта през декември спрямо 57,5 пункта през ноември. Анкетирани от Dow икономисти очакваха индексът да достигне ниво от 57 пункта.
„Силното представяне трябва да продължи тази година, докато секторът на услугите започне да расте, а потребителите отново променят разходите си. Същевременно ограниченията пред предлагането ще продължат, а инфлационният натиск само ще расте“, коментира Питър Буквар, главен инвестиционен директор в Bleakley Advisory Group.
Медта, която е смятана за водещ индикатор за глобалната икономика, поскъпна с над 2% и достигна най-високото си ниво от близо осем години.
Ръстовете във вторник се случват след значителния спад на индексите в понеделник, първия борсов ден от 2021 г. И трите основни индекса изгубиха пад 1% от стойността си в предходната сесия.
Вниманието на инвеститорите беше насочено към два ключови избора в Джорджия, която ще определи дали републиканците ще продължат да контролират Сената. Мнозина се опасяват, че повишаването на данъците и по-прогресивните политики може да натежат върху пазара, ако демократите установят контрол върху Сената. Но това може да създаде възможност за по-голям и по-бърз пакет от разходи.
В същото време растящите случаи на COVID-19 в света и новите ограничения продължават да държат инвеститорите на нокти. Над 85 млн. случая на COVID-19 са потвърдени в световен план, включително 20,8 млн. в САЩ, сочат данни на университета „Джонс Хопкинс“.
В понеделник Англия наложи трета блокада заради коронавируса в момент, когато се бори с по-заразяващ вариант на COVID-19. Щатът Ню Йорк потвърди първия си случай на новия щам, съобщи в понеделник губернаторът Андрю Куомо.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повиши до нива от съответно 0,952% и 1,701%.
На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижи с 0,41% до ниво от 89,5 пункта. Еврото поскъпна с 0,38% до 1,229 долара, а паундът постигна същия скок до 1,363 долара. Спрямо йената щатските пари поевтиняха с 0,37% до 102,71 йени за долар.
На стоковите пазари фючърсите върху американския лек суров петрол WTI преминаха прага от 50 долара за барел за първи път от февруари, подкрепени от изненадващото съобщение на Саудитска Арабия за свиване на производството с 1 млн. барела дневно. Те обаче не успяха да задържат това ниво въпреки ръста с 2,31 долара до ниво от 49,94 долара за барел.
Контрактите върху международния бенчмарк Брент прибавиха 2,51 долара към стойността си до 53,60 долара за барел.
Американските фючърси върху златото поскъпнаха с 0,3% до 1952,50 долара за тройунция.