"Недостигът на вода е глобален проблем, който продължава да се разраства по всички точки на света, свързан с климатичните промени и ръста на населението. Но по-специално за Калифорния причината за старта на търговията с договори върху вода се изразява във факта, че щатът е най-големият земеделски производител в САЩ, който през последните десетилетия беше засегнат от множество горски пожари и суша".
По думите на Меган Олбъри калифорнийският земеделски пазар се оценява на 1,1 млрд. долара, но предназначението на водните контракти към този момент e те да се използват като средство за хеджиране и за регулиране търсенето и предлагането. Тя поясни, че обемите, които се търгуват, са малки, но са активни.
"Времето ще покаже дали фермерите и общините в Златния щат ще се възползват от водните инструменти за задоволяване на техните нужди. До този момент CME не е обявила пазарните участници, но е налице интерес както от земеделския бранш и доставчиците на комунални услуги, така и от хедж фондове", посочи Меган Дюрисин Олбъри.
Във връзка с притесненията на ООН репортерът на Bloomberg поясни, че те могат да бъдат сведени до тезата, че водата е публично благо и не трябва да се търгува под формата на стока поради риск от балонизиране, особено на фона на пандемия.
Как е организиран пазарът за водни фючърси? Какво включват контрактите? Ще успеят ли фермерите да управляват по-добре своите ресурси? Защо в ООН се тревожат за бъдещето на водата?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да видите тук.