След изборите в САЩ през ноември Сенатът и новоизбраната Камара на представителите ще се съберат за своите учредителни сесии в неделя. Успоредно с гласуването за нов президент Камарата на представителите беше преизбрана през ноември, както и около една трета от местата в Сената.
Двете камари на Конгреса сега се събират за първи път в нов състав, на отделни сесии (от 19:00 ч. българско време). В Камарата на представителите предстоят и изборите за влиятелния висш пост: Предишният председател от Демократическата партия Нанси Пелоси се кандидатира за преизбиране.
В Камарата на представителите демократите успяха да защитят своето мнозинство на изборите, макар и с малко. В Сената решение ще бъде взето на балотаж за две места в американския щат Джорджия във вторник, предава DPA.
Не е ясно дали републиканците ще задържат мнозинството си в Сената и по този начин ще поставят пречки пред плановете на бъдещия президент от демократите Джо Байдън, или демократите ще спечелят и втората камара на Конгреса. Байдън спечели президентските избори срещу републиканския президент Доналд Тръмп. Той трябва да положи клетва на 20 януари. До момента Тръмп отказва да признае поражението си и говори за изборна измама.
Пелоси вече беше бе ръководила своята партия през втората половина на мандата на Тръмп като ръководител на Камарата на представителите през последните две години – което я превърна в най-властната жена в Америка и най-важен опонент на републиканеца. От 2007 до 2011 г. тя вече бе председател на Камарата. По това време тя стана първата жена в историята на страната, която зае поста. Вече 80-годишната Пелоси сигнализира, че това би бил последният ѝ мандат начело на Камарата на представителите.
След като на изборите през ноември демократите трябваше да се откажат от неочаквано много места в Камарата на представителите за сметка на републиканците, партийното мнозинство в камарата е изключително слабо. В момента то се сви до 222 от 435 места - за обикновено мнозинство са необходими поне 218 гласа. Това прави и избора за председател истинско предизвикателство за Пелоси: тя не може да си позволи да загуби гласове от мнозинството. Освен това тя зависи от факта, че депутати от нейните собствени редици ще отсъстват при гласуването, например поради болест. Поради променените правила за гласуване с оглед на пандемията на коронавируса гласуването за топ позицията в камарата вероятно ще се проточи по-дълго от обикновено.
Последният законодателен период на конгреса беше особено бурен. Той започна преди две години в разгара на най-дългото „спиране“ на работата на ведомствата в историята на САЩ. Това беше последвано от сензационен процес за импийчмънт срещу президента за злоупотреба с власт, в края на което Тръмп бе оправдан от Сената.
През пролетта, с оглед на пандемията, Конгресът прие най-големия пакет за икономически стимули в историята на страната. А малко преди края и двете камари на конгреса отмениха вето на Тръмп за първи път - горчиво поражение за президента малко преди края на мандата му.
В сряда победата на Байдън ще бъде законово подпечатана
Електорите потвърдиха явната победа на Байдън над Тръмп. В официалната процедура след изборите в САЩ резултатите от изборите от отделните щати все още трябва да бъдат удостоверени в Конгреса.
В сряда новата Камара на представителите и Сенатът ще се срещнат на съвместно заседание, за да отчатат гласовете от щатите, да ги преброят и да обявят официално окончателния резултат. Тогава официално Байдън ще е спечелил изборите.
Републиканците от двете камари обявиха, че ще оспорват резултатите на отделни щати по време на процедурата. Това им позволява да принудят двете камари на конгреса да се оттеглят на отделни сесии, за да обсъдят възраженията и в крайна сметка да гласуват дали да ги следват, или не. Това действие обаче вероятно само ще проточи процеса, но няма да го прекрати.