fallback

Решението на Мич Макконъл помрачи настроенията на Wall Street

Книжата на Intel поскъпнаха с 5%, след като хедж фондът Third Point настоя бордът на директорите на технологичната компания да наеме инвестиционен съветник

23:11 | 29.12.20 г.

Щатските индекси завършиха сесията със спадове въпреки силния старт, докато инвеститорите наблюдават преговорите около предложението за допълнителни фискални стимули между републиканци и демократи, съобщава CNBC.

Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average отчете спад от 0,22% до 30 335,67 пункта.

Широкият измерител S&P 500 се понижи с 0,22 на сто до 3727,04 пункта.

Технологичният показател Nasdaq Composite изтри 49,20 пункта, или 0,38%, от стойността си, смъквайки се до ниво от 12 850,22 пункта.

Книжата на Caterpillar и Home Depot поевтиняха с по над процент, задълбочавайки спада при Dow.

Цената на акциите на Intel се повиши с над 5%, след като хедж фондът Third Point настоя бордът на директорите на технологичната компания да наеме инвестиционен съветник, който да проучи „стратегическите алтернативи“, след като производителят на чипове загуби от пазарния си дял за сметка на TSMC, Samsung and AMD.

Към момента S&P 500 отчита 15,6% ръст за годината, докато при Dow увеличението е 6,5 на сто. Nasdaq напредва с повече от 43%, отразявайки силната година за някои от големите технологични компании като Amazon, Apple и Facebook.

щатски

Лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл блокира опита на Чък Шумър, лидер на малцинството в горната камара на Конгреса, да бъде одобрено бързо чрез единодушно съгласие предоставянето на 2000 долара за всеки един американец, засегнат от коронавирусната криза.

Шумър обвини Макконъл и други републикански членове на Горната камара на Конгреса на САЩ, че са застанали между гражданите и "чековете за 2000 долара за тяхното оцеляване".

Малко след това президентът на САЩ Доналд Тръмп призова сенаторите от Републиканската партия да гласуват в подкрепа на законопроекта, който ще осигури финансова подкрепа по 2000 щатски долара за американските граждани.

тръмп

Федералният резерв на САЩ обяви, че удължава крайната дата за своята т.нар. програма Main Street Lending Program с осем дни, за да обработи попълнените заявления, след като администрацията на президента Доналд Тръмп заяви, че прекратява мерките за извънредно кредитиране, както и някои други, създадени от централната банка на САЩ.

Програмата, насочена към малките и средни предприятия (МСП), нуждаещи се от кредити, за да преодолеят рецесията, предизвикана от пандемията от коронавирус, ще остане активна до 8 януари, а не до 31 декември тази година, както първоначално беше обявено от министъра на финансите на САЩ Стивън Манучин през ноември.

Междувременно броят на случаите на коронавирус в САЩ продължава непрекъснато да нараства, което поставя под съмнение икономическото възстановяване през новата година. През последната седмица в САЩ се отчитат около 184 хил. нови случаи на ден, според данните от университета „Джонс Хопкинс".

„Новото нарастване на случаите на вируса предизвика нови мерки за блокиране в цялата страна, забавяйки усилията за икономическо възстановяване. Ако разпространението на вируса не бъде овладяно до края на годината, вероятно инициативата за това ще бъде ключова в началото на 2021 г. “, обясни Джейсън Прайд от инвестиционния фонд Glenmede.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи съответно до 0,931% и 1,668 на сто.

При валутната търговия доларовият индекс записа спад от 0,36% до 90,01 пункта.

На петролните пазари цената на международния бенчмарк Брент нарасна с 0,6 на сто до 51,16 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поскъпнаха с 0,8% до 48 долара за барел.

При търговията с ценни метали златото поскъпна с 0,1% до 1882,80 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:51 | 12.09.22 г.
fallback