Американските акции започнаха сесията с повишения, достигайки нови рекордни върхове, тъй като инвеститорите претеглят възможността Конгресът да одобри по-големи фискални стимули, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones прибави 155 пункта, или 0,5% към, стойността си в началото на сесията, а към 17:30 часа нараства с 0,14%. S&P 500 също напредва с 0,07%, а Nasdaq Composite се покачва 0,16%.
Boeing засега e най-добре представящият се компонент на Dow, като акциите на компанията поскъпват с повече от 1%, след като пътнически полет със самолет Boeing 737 Max излетя за първи път в САЩ. American Airlines изпълни полет по маршрута от Маями до Ню Йорк със самолета, който бе технически напълно реставриран след две катастрофи.
В същото време в САЩ ще бъде обсъден законопроект за увеличаване на директните плащания до 2000 долара от 600 долара като част от фискалния пакет, подписан от президента Доналд Тръмп. По-рано Тръмп призова еднократната помощ да бъде увеличена до 2000 долара. Републиканците в Сената обаче се противопоставиха на по-големите директни плащания въпреки исканията на държавния глава.
„Комбинацията от пускане на ваксини, фискални стимули и разхлабена парична политика продължава да създава положителен фон за движението на акциите в началото на 2021 г.“, коментира Марк Хефеле, главен инвестиционен директор в UBS Global Wealth Management. „Споразумението за нов пакет от фискални стимули в САЩ премахва неотдавнашните пречки, а световните централни банки продължават да подкрепят възстановяването, като поддържат (и разширяват) паричните условия", коментира той.
Акциите се насочват към края на годината с изненадващо силни печалби. В началото на сесията във вторник, S&P 500 бележи ръст от 15,6% за 2020 г., а Dow нараства с 6,5% от януари насам. Междувременно Nasdaq Composite се е повишил с повече от 43% през 2020 г., тъй като инвеститорите се обърнаха към големи технологични имена като Apple, Amazon и Facebook.
Междувременно броят на случаите на коронавирус в САЩ непрекъснато нараства, което поставя под съмнение икономическото възстановяване през новата година. През последната седмица в САЩ се отчитат около 184 хил. нови случаи на ден, според данните от университета „Джонс Хопкинс".
„Новото нарастване на случаите на вируса предизвика нови мерки за блокиране в цялата страна, забавяйки усилията за икономическо възстановяване. Ако разпространението на вируса не бъде овладяно до края на годината, вероятно инициативата за това ще бъде ключова в началото на 2021 г. “, обясни Джейсън Прайд от инвестиционния фонд Glenmede.
*Информацията е актуална към 17:30 ч.