И настоящият американски президент, и неговият наследник изглежда са на едно мнение за новия пакет от икономически стимули в САЩ – трябват още пари.
Избраният за следващ президент на САЩ Джо Байдън предупреди, че „най-мрачните дни“ на коронавирусната пандемия все още предстоят и призова Конгреса да е готов в началото на следващата година да подготви нов спасителен пакет от стимули.
„Нашите най-мрачни дни в битката срещу Covid са пред нас, не зад нас“, каза той по време на пресконференция в Уилмингтън, Делауеър, цитиран от Bloomberg.
„Конгресът си свърши работата тази седмица и мога – и трябва – да ги помоля да го направят отново следващата година“, каза той.
На този фон по-късно през деня напускащият Белия дом американски президент Доналд Тръмп заплаши да не подписва последния пакет икономически помощи, договаряни в продължение на месеци от републиканци и демократи в Конгреса. Според държавния глава обемът на отпусканите средствата трябва да бъде увеличен.
„Законопроектът, който те планират да върнат на бюрото ми, е много по-различен от очакваното“, каза Тръмп във видео, публикувано в Twitter. „Наистина е срамно“, допълни той, цитиран от Ройтерс. Изказването му обаче все още не ознаава официално вето на законопроекта.
Но ако все пак текстът, който обединява бюджета за 2021 г. и пакета от помощи, не бъде приет, това създава риск работата на американската администрация да бъде блокирана заради липса на средства. Паралелно с новите стимули бе прието и допълнителното едноседмично финансиране, което да позволи на министерствата и агенциите в страната да продължат работа докато бъде подписан проектозаконът и от държавния глава.
Засега Тръмп все още има време за това. По-бавната процедура до стигането на документа от 5593 страници до неговото бюро налага отпускането на допълнително време. Преди да бъде подписан, пълният текст трябва да бъде отпечатан на пергаментова хартия, физически да бъде доставен в Белия дом и прегледан от адвокати – процес, усложнен от пандемията и предстоящите коледни празници.
Камарата на представителите и Сенатът вече дадоха зелена светлина за трудно договорения нов пакет от стимули в размер от около 900 милиарда долара в понеделник, след като републиканците и демократите в Конгреса най-накрая се споразумяха за новите средства
Помощите включват допълнителна финансова помощ за малкия бизнес и временно увеличение на обезщетенията за безработица с 300 долара на седмица. Гражданите с определен максимален доход трябва да получават еднократно директно изплатена помощ от 600 долара на човек.
Тръмп обаче определи тази сума като „смешно ниска“ и настоя Конгресът да увеличи средствата до 2000 долара на човек, 4000 долара за двойка.
От своя страна по време на пресконференцията си Байдън така и не каза в какъв размер иска да е следващият кръг от помощи, който да бъде договорен през януари.
Той обаче бе предпазлив в обещанията си и побърза да уточни, че не може да гарантира нищо. Никой в американската история не е могъл да „обещае точно какво Конгресът ще направи“.
„Не мога да обещая нищо, но мога да ви кажа какво очаквам“, посочи новият президент.
Байдън заяви, че очаква Конгресът да осигури достатъчно средства за ваксинирането на 300 млн. американци, да предостави осигуровки при безработица, мораториум за изгонването от дома при неплатен наем, да финансира личните предпазни средства за здравните работници на първа линия и да осигури директни плащания.
Новият пакет икономически стимули ще бъде вторият по обем в американската история след предишния от 2,7 трилиона долара, гласуван през март. С новите средства сумата ще скочи до над 3 трлн. долара в рамките на година.