Акциите и активността на петролните компании в САЩ започват да се повишават, но 2020 година може да означава, че шистовата революция е към своя край, пише Ройтерс. Причината е намалените разходи, предизвикани от пандемията от коронавируса. Така САЩ вече не е сред водещите петролни държави.
Според анализите шистовата индустрия приключва годината с добиви в размер на 7,44 млн. барела на ден, което е с 20% надолу спрямо началото на 2020 година.
Експертите посочват, че шистовите находища се разработват бързо и по тази причина и разходите за тях се съкращават първи. В същото време амбициите за чиста енергия предричат, че търсенето на петрол и изкопаеми горива никога вече няма да бъде същото.
Затова и не е странно, че в сектора очакват стагнация през следващата година. Компаниите в сектора леко ще увеличат разходите си до 54 млрд. долара, но това е значително под 109-те млрд. долара, похарчени през 2019 година. Това показват оценките на IHSMarkit.
Водещите производители Pioneer Natural Resources, Diamondback Energy и ConocoPhillips също прогнозират нищожно нарастване на добивите през следващата година.
Като цяло петролната индустрия в САЩ изпитва проблеми през 2020 година на фона на срива на търсенето и на цената на суровината. Един от флагманите - Exxon Mobil, беше изваден от водещия индекс на американските борси Dow Jones.
Според оценките на Deloitte до август петролните и енергийните компании в САЩ са съкратили 107 хил. души. 70% от тях няма да се върнат в сектора през 2021 година. Само в Ню Мексико са били съкратени 20 хил. работни места в шистовите компании.
Увеличават се и петролните компании, които банкрутират - за първите 11 месеца на годината задълженията на сектора приближават 54 млрд. долара. Това е четири пъти повече спрямо същия период на 2019 година.
Много голяма част от делата по несъстоятелност са свързани именно с шистови компании. Прогнозите са, че броят им ще се повиши през следващата година.