Президентът Доналд Тръмп напуска Белия дом, но няма да изчезне тихомълком, пише Ройтерс.
След като се провали в съдебните си усилия да промени загубата си на изборите на 3 ноември от демократа Джо Байдън, който в понеделник спечели гласуването в Избирателната колегия, определяща официално американския президент, Тръмп ще се върне към частния живот на 20 януари с голям набор от възможности.
Те включват нова кандидатура за Белия дом през 2024 г. или нови начинания в медиите. Но са помрачени от потенциални съдебни рискове и бизнес предизвикателства.
Само едно нещо е сигурно – жаждата на Тръмп за светлините на прожекторите ще означава, че той няма да последва примера на предишни президенти като Джордж У. Буш, който се отдаде на изобразителното изкуство, или на Джими Картър и неговия глобален активизъм.
Бъдещето на Тръмп, подобно на президентския му мандат, вероятно ще е шумно, безразсъдно и агресивно. То също така няма да е изцяло под контрола му. Той е изправен пред редица граждански и наказателни дела, свързани с бизнеса на семейството му и дейността му преди да поеме поста. Те може да се ускорят, след като изгуби защитата от съдебно преследване, предоставяна на обитателя на Овалния кабинет.
Имотният предприемач, превърнал се в телевизионна звезда, обмисля редица маневри, за да остане в светлините на прожекторите.
Тръмп, който отказва да признае поражението си на изборите и продължава да говори без доказателства за повсеместни измами на изборите, е заявил пред свои съюзници, че обмисля отново да се кандидатира за Белия дом.
Той дори е обсъждал вариант да не присъства на встъпването в длъжност на Байдън и да обяви кандидатурата си за изборите през 2024 г. същия ден, ход, който ще му позволи да продължи шумните си предизборни кампании като през 2016 и 2020 г.
Това ще усложни живота на дълъг списък от други републиканци, обмислящи да се кандидатират през 2024 г., включително вицепрезидентът Майк Пенс, бившият посланик в ООН Ники Хейли и сенаторите Марко Рубио и Том Котън, които ще трябва да преценят дали да се съревновават с Тръмп.
Това би било едно от тези разчупвания на нормите, които Тръмп харесва. Американската конституция позволява на президентите да бъдат избирани за два мандата и не е задължително те да са последователни.
Гроувър Кливланд е единственият американски президент, който е служил два непоследователни мандата. Той напуска Белия дом през 1889 г., след като губи надпреварата за преизбиране, и се завръща през 1893 г.
Тръмп вече създаде комитет за политически действия, който ще му позволи да набира пари и да упражнява влияние в партията, след като напусне поста си, независимо дали стане кандидат или не.
Желанието на Тръмп да задължи политическото си влияние беше явно и при неотдавнашното му одобрение на близкия му съюзник Рона МакДаниел за нов мандат като председател на Републиканския национален комитет.
Неговите членове ще гласуват в края на януари дали да задържат МакДаниел за председател като първи тест за това доколко влиятелен остава Тръмп и доколко републиканците желаят да подчинят партията на неговите желания.