Членовете на Избирателната колегия в САЩ ще се съберат по щати, за да дадат официално гласа си за избор на следващ президент на САЩ. Процедурата формално ще сложи край на многобройните, но безуспешни опити на настоящия държавен глава Доналд Тръмп за оспорване на резултатите от вота на 3 ноември, съобщава Ройтерс.
Гласуването по щати тази година придоби особено голямо значение на фона на заведените дела от щаба на Тръмп, който настоява на места щатските власти да отменят резултатите с мотива, че те са компрометирани.
В САЩ даден кандидат става президент не като спечели мнозинството от гласове на избирателите, а чрез системата на Избирателната колегия, която разпределя брой членове за всеки щат и област на страната в съответствие с размера на населението.
Според резултатите от вота Байдън печели 306 от 538 гласа – удобна преднина от 36 гласа при необходими 270 за победа. Тръмп получи 232 гласа.
Въпреки че има няколко изключения, електорите гласуват за кандидата, който е победил в техния щат и това се очаква да е така и през тази година. Президентът Тръмп вече призова републиканските власти в управляваните от тях щати да назначат свои собствени електори, на практика пренебрегвайки волята на избирателите. Масово обаче подобно предложение бе отхвърлено.
След като членовете на Избирателната колегия дадат гласовете си в понеделник, те ще бъдат изпратени в Конгреса и преброени на 6 януари – последният етап от сложния изборен процес на САЩ.
В края на миналия месец Тръмп заяви, че ще напусне Белия дом, ако Избирателната колегия гласува за Байдън.
В петък американският Върховен съд отхвърли дело, заведено в Тексас, в което се иска да бъдат обявени за невалидни резултатите в щати, спечелени от Байдън.
След като гласуването на Избирателната колегия бъде завършено, единственият оставащ ход на Тръмп е да убеди Конгреса да не валидира резултатите от гласуването на 6 януари. Федералният закон позволява на отделни законодатели да оспорят вота.
Консервативният конгресмен републиканец Мо Брукс вече заяви, че ще оспори резултатите, когато в Конгреса бъдат изпратени гласовете следващия месец. Въпреки това е сигурно, че и двете камари ще отхвърлят опита му. Демократите контролират Камарата на представителите, а няколко умерени републиканци вече обявиха, че приемат победата на Байдън.
През 2016 г. Доналд Тръмп спечели гласуването в Избирателната колегия, въпреки че загуби вота на избирателите от Хилари Клинтън с близо 3 млн. гласа. Тогава демократите призоваха електорите да се опълчат на правилото и да гласуват срещу Тръмп, което направиха седмина души – необичайно голям брой, но все пак недостатъчен за промяна на резултата.